Aktuális

Kitálalt a szakértő: így hat a férfiasságra a koronavírus

Bors

Létrehozva: 2021.09.22.

<p>Számos téves információ kering a mindennapokban arról, hogy a beoltott emberek termékenysége romlik és kisebb eséllyel lehet gyerekük. Az igazság ezzel szemben az, hogy épp a fertőzés következményei járnak hatalmas kockázattal. Ennek pedig tudományos háttere is van.</p>

Forrás: Pixabay

A legújabb kutatások szerint a vakcina gyakorlatilag nem befolyásolja az emberek termékenységét. Ezzel szemben a fertőzés komoly veszélyeket rejt, a férfiaknál a termékenység, a nőknél pedig a várandósság tekintetében. Dr. Victoria Male, a londoni Imperial College oktatójának tanulmányát dr. Kemenesi Gábor virológus fordította le.

A férfiak esetében veszélyesebb a betegség

Az egyik legelterjedtebb tévhit a koronavírus elleni oltásokkal kapcsolatban, az az, hogy rontja a férfiak nemzőképességét. Az elvet vallók szerint ugyanis az oltás egyik kellemetlen mellékhatása a hímivarsejtek számának csökkenése és minőségének romlása. Az igazság ezzel szemben az, hogy az oltóanyagok semmilyen hatással nincsenek a férfi termékenységre.

Sőt, számos tanulmány ennek az ellenkezőjét állapította meg. A kutatók szerint ugyanis a Covid-fertőzés önmagában csökkenti a spermiumok minőségét, mert a vírus az általa használt receptorok miatt rengeteg helyre el tud jutni a szervezetben – így a herékben is káros hatásokat válthat ki.

A nők termékenységén sem változtat az oltás

Számos tanulmány bizonyítja azt, hogy a vakcinák a nők termékenységét sem csökkentik. Egy kísérletben megvizsgálták a teherbeesések arányát az oltottaknál és a nem oltottaknál is. Ez azt mutatta, hogy az oltás nem akadályozta meg a terhesség kialakulását. További vizsgálatokkal pedig azt is megállapították, hogy a koronavírus elleni vakcina nem befolyásolja sem a petefészek működését, sem a petesejtek minőségét, sem pedig a megtermékenyítés lehetőségét.

Terhesség esetében veszélyes a fertőzés

Nemzetközi ajánlások alapján idén márciustól a várandós nők a terhesség második és harmadik harmadában vehették, vehetik fel a Pfizer vakcinát. Ez óriási védelmet nyújt számukra a fertőzéssel szemben, ráadásul semmilyen veszélye nincs a babára nézve. Ehhez képest ha valaki várandósan, különösen a terhesség második felében kapja el a vírust, hatalmas kockázatnak van kitéve.

Kutatások arra mutatnak, hogy a várandós betegek nagyobb eséllyel kerülnek intenzív osztályra és lélegeztetőgépre, mint azok a betegek, akik nem várandósak. Ráadásul a terhes fertőzötteknél jóval gyakoribb a koraszülés, a halvaszületés és az, hogy a pici gyermek a kórház újszülött osztályára kerül. Így a vakcina megkerülésével a várandós anyák nemcsak magukat, de magzatukat is veszélybe sodorják.

Ha beoltanak, később nem lehet gyerekem?

Biztos, hogy sokak ismeretségi körében van valaki, aki emiatt az indok miatt nem vette fel eddig a védőoltást. Ezzel szemben nincs arra bizonyíték, hogy a vakcina csökkentené a későbbi teherbeesés esélyét. Az Egyesült Királyságbeli Királyi Szülészeti és Nőgyógyászati Főiskola tanulmánya szerint a gyermeket tervező nőknek nem kell elkerülniük a teherbeesést az oltás után. Magyarul a vakcina beadásával nem kockáztatják a jövőbeli gyermekszülést a fiatal nők.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek