<p>Özönlenek az otthonfelújítási támogatási kérelmek a Magyar Államkincstárhoz (MÁK), de nagyjából minden tizedik kérelem hibás, ezért elutasításra került. Most a leggyakoribb hibák bemutatásával segítünk az igénylés pontos benyújtásához!</p>
Forrás: Shutterstock
Idén január 1-jétől igényelhető az otthonfelújítási támogatás. A számlákkal igazolt költségek felét, de legfeljebb 3 millió forintot kérhetünk vissza az államtól. Arra figyeljünk, hogy az igényelt összeg 50-50 százaléka legyen az anyagköltség, illetve a munkadíj. A családban legalább egy, 25 év alatti gyermeknek kell lenni, az igénylést pedig 2022. december 31-ig lehet benyújtani a MÁK felé.
– Az elutasítások leggyakoribb oka a köztartozás, függetlenül attól, hogy csak az egyik félnek vagy mindkettőnek van. Az is gyakori elutasítási ok, hogy a kérelmező, vagy a támogatásra feljogosító gyermek állandó lakhelye nem a felújított ingatlanban van, vagy nem telt el egy év azóta, hogy erre a címre bejelentkeztek.
– Arra is figyeljenek az igénylők, hogy az ingatlan tulajdoni lapján a fő rendeltetés lakás legyen! Ha ez nem így van, a Földhivatalnál lehet jelezni a változtatási szándékot.
– Az is gyakori hiba, hogy az igényléskor a gyermek már betöltötte a 25. évét. De sokszor megesik, amikor a hiánypótlásra beadott dokumentumok nem megfelelőek.
– Ha már dokumentumok: hiányos benyújtás esetén hiánypótlásra kötelezi a kérelmezőt a MÁK. Ez azért van, mert a kötelező papírokat sem csatolják az igényléshez: a kérelem és a vállalkozói számlák mellett kötelező elem a számlaösszesítő, a vállalkozási szerződés másolata, valamint az igénylő személyi igazolványának és lakcímkártyájának másolata.
– Ha házasságban vagy élettársi kapcsolatban élnek a felújítók, nekik közösen kell igényelniük a támogatást. Sokszor előforduló eset, hogy a pár egyik fele egyedül nyújtja be a kérelmet, holott azt együtt kellett volna megtenniük.
– Hab a tortán, hogy van, aki nem írta be minden gyermekét a kérelembe, vagy egész egyszerűen nem írta azt alá. A GDPR miatt előforduló mulasztás, amikor a 18. évét betöltött gyermek adatkezelési hozzájárulását nem csatolják a kérelemhez.
– Érdemes a MÁK honlapján található szerződésmintát használni a vállalkozói szerződés megkötésekor, mert abban minden elem benne van, amire a MÁK-nak szüksége van a bírálathoz.
– Nagyon fontos, hogy a számlán az anyagköltséget és a vállalkozói díjat külön-külön tüntessék fel, hisz ebből számolja a Kincstár a kifizethető összeget.
– Sokaknál előfordul, hogy a felújítási munkák nincsenek megfelelően részletezve, de az is, ha számlaösszesítőben nem építési tevékenységenként (pl. szoba építés, konyha festés stb.) megbontva szerepel az anyagköltség és a munkadíj.
– Gyakran hiányzik a kifizetést igazoló dokumentum! Ez lehet a bankszámlakivonat, de a netbankból kinyomtatott átutalási bizonylat is megfelelő, a pénzintézet külön aláírása, pecsétje nélkül is. A számla ellenértékét bárki kiegyenlítheti, de a közlemény rovatban egyértelműen fel kell tüntetni a számla sorszámát a beazonosíthatóság érdekében.