Még mindig több százezer idős nem oltatta be magát, többségében ők kerülnek kórházba a most kezdődött negyedik járványhullámban – erről beszélt Szlávik János főorvos a köztévén. Mivel a delta variáns minden eddigi koronavírus-változatnál fertőzőbb, az oltatlanok nem érezhetik magukat biztonságban.
– Már a negyedik hullámban vagyunk, de még nem tudjuk, mennyire fognak emelkedni az esetszámok, ami elsősorban az oltatlanokon fog múlni, a lassú emelkedést jobban el tudná viselni az egészségügy – mondta Szlávik János főorvos az M1 csütörtök reggeli műsorában. Többnyire most oltatlanok, főleg idősek kerülnek kórházba, közülük még mindig több százezren nem vették fel az oltást. Az oltatlanok fele meggyőzhetetlen, olyan téveszméket olvasnak és hangoztatnak, amelyek szerint az oltások károsak, ezért inkább vállalják a veszélyt.
– Ha egy oltatlan megbetegszik, és igazán súlyosan, akkor nagy eséllyel fog lélegeztetőgépre kerülni, és az esetek bizonyos százalékában meghal – figyelmeztetett az infektológus. Egyelőre csak a vakcinákkal lehet védekezni a koronavírus ellen, még nincs hatásos gyógyszer ellene, valószínűleg jövő évig nem is lesz.
– A delta variáns fertőzőképessége jóval magasabb, ezt a vírust tünetmentesen is lehet hordozni, már a tünetek megjelenése előtt 1-2 nappal. Amíg az alapvírusnál egy ember 2-3-nak adta át a betegséget, ennél a mutánsnál egy ember 7-8 embert is megfertőzhet, ez a fertőzésszámokon is látszik. Bár az oltottak is fertőzhetnek, de kisebb mértékben, és ha meg is betegszenek csak enyhébb panaszaik lesznek – tette hozzá a főorvos. Most azért a fiatalok között terjed jobban, mert az idősek nagyobb arányban vannak beoltva.
Egyre több adat áll rendelkezésre, amelyek alapján kijelenthető, hogy szükséges a harmadik dózis. Az egydózisú Janssennél a második adag. A két dózis is véd, ám egy emlékeztető oltás növeli a védettséget.
Ha megtehetjük, akkor miért ne tegyük meg, mivel nagyon sok oltás áll rendelkezésre az országban
– emelte ki a főorvos. Hozzátette: Izraelben a felnőttek 50 százaléka megkapta a harmadik dózist, és már látszik, hogy a járvány hihetetlen mértékben csitul.
Már 2004-ben a Sars-járvány idején megfigyelték, hogy a koronavírusos típusú megbetegedés poszt-Covid-tüneteket hagyhat maga után a fertőzés után akár egy vagy két évvel.
– Általában aki súlyosabban esik át a betegségen, annak súlyosabb poszt-Covid-panaszai vannak, de nem mindig van így. Azért is rendkívül nehéz kezelni, mert szerteágazó tünetei vannak: fejfájás, fáradtság, memóriazavarok, légzési panaszok. Egy harmadik oltás gyakran javít ezeken a tüneteken, ezeket meg is szüntetheti – ismertette az infektológus.
Szlávik János szerint hurutos fertőzés is terjed most, ami azért is okoz most nehézséget, mert nagyon hasonló tünetei vannak, ezért csak tesztekkel lehet kimutatni, hogy Covidról vagy más légúti megbetegedésről van szó. Azt tanácsolja, hogy ilyenkor érdemes 10 napig otthon maradni, a beteget otthon tartani, és ha az utolsó 3 napban nincsenek tünetei, akkor gyógyultnak tekinthető.
A tesztekkel kapcsolatban a főorvos elmondta, hogy a három oltást felvevőknél semmi szükség nincs erre, mert az újrafertőződés esélye gyakorlatilag 0,03 százalék.