Az elmúlt hónapokban számtalan helyen gondot okozott a patkányok megjelenése és ne legyen kétsége senkinek afelől, hogy ha találkozott eggyel akkor nincs a környéken több. De! Ezeknek a bosszantó, taszító rágcsálóknak a felbukkanása az otthonunk, lakókörnyezetünk közelében ugyanis azt jelenti, hogy az adott helyen minden feltétel rendelkezésre áll a szaporodásukhoz.
Ha patkányra gondolunk elsőre mindenkinek agy undorító koszos cincogó szőrös kis lény jut eszébe, de most szorítkozzunk szigorúan az első esetre mikor a kérdéses állat, - akivel otthonunkba toppanva találkozunk, - nem rendelkezik lakcímkártyával. Ebben az esetben egy roppant összetett és kényes problémával állunk szemben, ami azonnali és drasztikus megoldást követel.
A rágcsálók elleni védekezés ugyanis összetett feladat. Általánosságban elmondható, hogy a különféle technikák kombinálásával és ezeknek alkalmazásával érhető el a legjobb eredmény. A kéretlen lakótárstól való megszabadulás során a legfontosabb feladat a búvó- és tenyészőhelyek megszüntetése, az élelem megvonása. Vizsgáljuk felül a hulladékkezelésünket: a gyűjtőhelyet, tárolást oldjuk meg zárt, a patkányok számára hozzáférhetetlen helyen! Az udvaron, ház mellett esetlegesen fellelhető építési törmeléket, építőanyag kupacokat szüntessük meg, szállíttassuk el.
A gazdaboltok, hipermarketek kínálata zavarba ejtően nagy. Azonban ha vetünk egy pillantást a termékek címkéire, szinte mindegyik egyszeri fogyasztásra ható, elhúzódó hatású méreg, az igazi különbség a termékek kialakításában, a csalinak használt összetevőkben rejlik.
Érdemes mindenből megvenni a lehető legkisebb kiszerelést, majd azokat a szőrös kis barátaink által leginkább látogatott helyekre kihelyezni akár egymás mellé is, mintegy megkóstoltatva velük mindegyiket. Végtére is döntsenek ők, hogy mivel mérgezik magukat. Ezután érdemes abból a típusból vásárolni nagyobb mennyiséget, amivel szemben a helyi patkány populáció a legkevésbé gyanakvó.
A 100%-ig a műanyag patkányetető ládák talán a legjobbak. Igaz, hogy a megvásárláskor jelentősen megnyomják a számla végösszegét, de az irtás végeredménye szempontjából felbecsülhetetlen a szerepük mivel ezekben az irtószer rögzített és szóródásmentes.
A patkány nem tud hányni, így amit egyszer lenyel, az kizárólag a tápcsatornán áthaladva tud távozni, ahol viszont az emésztés teszi a dolgát, a felszívódó méreg hatóanyaga a mérgeződés folyamatát elindítja, és szerencsés esetben a meccset el is dönti.
A kihelyezett irtószerűnket a ládában ugyan sorsára hagyjuk, de ez nem jelenti azt, hogy a feladatunkat elvégeztük. A rágcsálóirtás teljes folyamata alatt – nagyjából heti rendszerességgel – nyomon kell követnünk a ládákban zajló eseményeket, az elfogyasztott mérgeket pótolnunk kell. A ládában sem gyerek, sem haszonállat nem fér hozzá a kihelyezett irtószerhez, így a nem kívánt mérgeződéstől nem kell tartanunk.
Általánosságban igaz, hogy amennyiben a fogyasztás nyilvánvaló és többször kellett a kihelyezett irtószert utánatölteni akkor a patkány a mérget megette így borítékolható egy kisebb holokauszt a pinyóban.
Azonban ha egymást követő két ellenőrzés során nem látunk fogyasztást, és a patkányok egyéb nyomait sem látjuk a területen, az irtást sikeresnek minősíthetjük. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a kihelyezett szerelvényeket nem érdemes továbbra is a helyszínen, töltött állapotban tartani, hiszen az újonnan érkező kártevők elleni biztonságunk záloga szintén ez lesz.
Egy méregmentes és környezetkímélő módszer, hogy olyan szakembert bízunk meg a patkányok irtásával, aki kutyákkal (főként terrierekkel) és görényekkel dolgozik. Ez utóbbiak még a falakból is képesek kiráncigálni, kiűzni őket.