Aktuális

Már nem koronás de még szenved? Megérkezett a segítség!

Bors

Létrehozva: 2021.10.07.

Önsegítő kiadványokat készített a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézete, méghozzá az új típusú koronavírusban érintett betegek számára. A brosúrák a poszt-COVID-szindróma mentális tüneteit érintik és olyan információkat, valamint egyszerű technikákat tartalmaznak, amelyek jelentősen segítik a szimptómákkal való küzdelmet.

De hogy mi is az a poszt-COVID-szindróma? Olyan változatos tünetek együttese, amelyek a fertőzést követően 4 hét múlva, vagyis egy negatív PCR-tesztet követően is megnehezítik mindennapjainkat, illetve életminőségünket is rontják. 

Változatos tüneteket produkál a poszt-COVID

Ezen tünetek ráadásul nincsenek összefüggésben a koronavírus-fertőzés súlyosságával, magyarán akkor is megjelenhetnek, ha a betegség enyhe lefolyású volt.

Efféle elhúzódó tünet lehet például a nehézlégzés, a mellkasi fájdalom, a köhögés,

a szapora és szabálytalan szívverés, a fáradékonyság, az elhúzódó hasmenés, vagy éppen a mozgásszervi fájdalmak. 

Ám a fertőzés lefolyása után olyan változatos idegrendszeri, illetve mentális tünetek is felléphetnek, mint mondjuk

A pánikroham, az alvászavar, a rémálom, az örömérzés elvesztése, valamint az attól való szorongás, hogy újra megfertőződhetünk.

Számtalan otthoni technika is segíthet

A Magatartástudományi Intézet vezetője éppen ezen szerteágazó, mentális poszt-COVID tünetek ismeretében határozott úgy, hogy a szimptómák leküzdése, illetve a mentális egészség visszaszerzése érdekében mindjárt három tematikus kiadványt is elkészítenek. Ezeket forgatva az érintettek választ kaphatnak arra, miként vegyék fel a harcot a poszt-COVID-szindróma mentális tüneteivel;

megtudhatják, hogy mégis kitől és mikor kérhetnek segítséget,

de azzal is tisztába kerülhetnek, hogy miféle technikákat, valamint ún. önsegítő módszereket vethetnek be saját magukon, és persze milyen egyszerű eszközökkel javíthatnak mondjuk az alváson, esetleg biológiai ritmusukon – a kiadványok mindemellett a hangulat javításában, a hétköznapi tevékenységek fokozatos újraindításában, továbbá az örömtelenség leküzdésében is segítségre lehetnek.

Munkanélkül maradtaknak is adnak tanácsokat

Sőt: a megfelelő oldalakat tanulmányozva a munkahelyüket, megélhetésüket elvesztők egyaránt kézzelfogható

tanácsokhoz juthatnak azt illetően, miként készüljenek fel egy adott állásinterjúra;

hogyan küzdjenek meg az elbizonytalanodás érzésével: a gyász feldolgozásához, a lelki gyógyulás elősegítéséhez pedig a szeretteiket elvesztők is támogatást kaphatnak – a kiadványok a Magatartástudományi Intézet honlapján érhetőek el.

A génjeinken múlik a súlyos betegség 

A glasgow-i víruskutató központ legfrissebb tanulmányának kutatási eredményei arra adnak magyarázatot, hogy egyes embereknek mégis mitől jobb a természetes védekezése a koronavírus-fertőzéssel szemben. A Science nevű tudományos folyóiratban publikáló tudósok szerint azok adnak

hatékonyabb választ a vírusra, akik az OAS1 gén „prenilált” változatával rendelkeznek,

míg mások génváltozata egyszerűen nem ismeri fel a vírust. Ám amennyiben az új vírusvariánsok megtanulják kikerülni a prenilált gén nyújtotta védelmet, az oltatlan népességen belül „lényegesen súlyosabb betegséget okoznak és fertőzőbbek is” lesznek.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek