<p>A koronavírus elsősorban cseppfertőződéssel terjed: köhögéssel, tüsszentéssel kerül a levegőbe és innen belélegezve vagy az arc, a száj és az orr érintésével juthat be a szervezetbe. Amerikai kutatók megállapították, hogy az orr nyálkahártya védelmén múlik, mennyire dönt le minket a vírus. </p>
Az elsődleges védelmet a vírus szervezetbe kerülése ellen az egészséges orrnyálkahártya jelentené. Amerikai kutatók három csoportot vizsgálva arra a következtetésre jutottak, hogy akiknél az orrnyálkahártya védelmező baktériumcsoportja, az úgynevezett mikrobióta összetétel megfelelő, azok kevésbé fertőződnek meg, vagy kevésbé dönti le őket a vírus.
A mikrobiális közösségek megtalálhatóak az emberben az orr mellett, a szájüregben, bőrön, a hüvelyben, és a bél alsó szakaszán, ez a szervezet védelmi kapuja a kórokozók belépésekor. A velünk született immunitás részei, de helytelen életmóddal gyengíthetjük. A túl zsíros étrend, a dohányzás, az elhízás mind a védelmi rendszerünk kárára megy. Az már köztudott, hogy az antibiotikumok a jótékony baktériumainkat is károsíthatják, ezért sem ír fel az orvos feleslegesen ilyen gyógyszereket, illetve ajánlja az antibiotikum kúra mellé a probiotikumok szedését.
Az Augusta Egyetem kutatói olyan 49-78 évesek három csoportját vizsgálták, akik covid-negatívak voltak, akik tünetmentesen pozitívak voltak, és panaszos koronavírusosokat. Az eredmények azt mutatták, hogy a tünetesek felének nem volt kimutatható mikrobiótája, tehát az orr jótékony baktériumai nem elégséges mennyiségben volt jelen a megfelelő védelemhez. A tünetmentes fertőzöttek orr mikrobiuma egészséges és megfelelő volt. A kutatók hozzátették: még az is lehet, hogy a tüsszögés és köhögés is gyengíti. A bélrendszer bakteriális védelmi rendszerének ismeretében a szakértők azt állítják, hogy mikrobióta minőségével lehetett probléma.
Prof.Tóth Sándor virológus a Borsnak elmondta, hogy a vírus főként belégzéssel az orrnyálkahártyára kerülve jut be a szervezetbe, ha az oltások szükséges dózisát megkaptuk, akkor a véráramban megakadályozza a komolyabb megbetegedést. Az esetek 80-95 százalékában nem lesznek panaszai a fertőzöttnek, bár egy-két enyhébb tünetes betegség előfordulhat. A virológus szerint egyébként különböző, már forgalomban lévő bizonyos antivirális és egyes alleriaellenes és orrspray-k használatával megelőzhető lehet a betegség, ám ezeket sűrűn 3-4 óránként kellene befújni, és ez nyálkahártya irritációt okozhat az érzékenyeknél, akár orrvérzést is.
A covid-fertőzés egyik gyakori tünete a szaglás megváltozása, vagy elvesztése. Az esetek többségében néhány héten belül visszatér a normális szaglás, de vannak akiknél hónapokkal később sem javul a helyzet. A Kelet-Angliai Egyetemen most megtalálták erre az ellenszert: A-vitaminos orrcseppek segíthetnek a szaglás helyreállításában. Az agy szaglóideg-receptorainak átmeneti zavarát okozhatja a koronavírus, az A-vitaminos orrcseppel ezt próbálják stimulálni. Az A-vitamin más érzékszervünkre is pozitív hatással van, kiemelten fontos szemünk egészségének megőrzésében.