Nemrég készítettek szingapúri tudósok egy átfogó tanulmány a Sinovac és a Sinopharm vakcinák hatékonyságáról, mint emlékeztető, harmadik oltások.
A két, koronavírus elleni kínai vakcina, a Sinovac és a Sinopharm 130 éves technológiával készültek: azaz mindkettő
a Covid-19 vírust tartalmazza, teljes egészében, ám inaktivált formában.
A lényegük egyébként ugyanaz, mint az mRNS és a vektorvakcináknak: bemutatják a vírust a szervezetünknek és az immunrendszerünknek, hogy ha találkoznak az élő, eredetivel, felismerjék és megkezdjék a megfelelő védekezést ellene.
A tudosók azonban már az év elején arról beszéltek, hogy ezekből a vakcinákból szükséges lesz majd egy harmadik, emlékeztető oltás. Azóta azonban kiderült: ez az összes többi vakcinánál is szükséges lehet, hiszen az idő elteltével csökken a hatásuk.
Szingapúri tudósok pedig most azt figyelték meg, hogyan vizsgáznak ezek a vakcinák, ha emlékeztető oltásként, harmadikként adják be őket – írja a Straits Times.
Az eredmények pedig igen kecsegtetőek lettek: a Sinovac-ról azt írták, hogy ha hat hónappal az első kettő oltás után adják be, akkor jelentősen megnő az ellenanyagszint a szervezetben, míg egy másik tanulmány szerint a harmadik Sinopharm oltás után erős B és T sejtes immunválaszokat tapasztaltak. A B-sejtek a Sars-CoV-2 vírust célzó antitesteket termelnek, míg a T-sejtek elpusztítják a vírussal fertőzött sejteket.