<p>Szakértők szerint a koronavírus negyedik hulláma november végén éri el csúcsát a fertőzésszámok és a napi halálozások tekintetében. Az oltatlanok szinte biztosan el fogják kapni a vírust, akikre különösen veszélyes a lefolyása. Emellett még az oltottakat is buzdítják maszkhasználatra.</p>
Forrás: MTI
Az elmúlt héten robbanásszerű terjedésnek indult a koronavírus-járvány hazánkban is: egy hét alatt megduplázódtak a fertőzéses esetszámok, a kórházi kezelésre is kétszer annyian szorultak, mint október elején. Vattay Gábor járványelemző, az ELTE Komplex Rendszerek Fizikája Tanszékének vezetője szerint is egyértelműen felgyorsult a Covid terjedése.
A járványelemző számításai alapján november végén fogjuk elérni a csúcsot, napi 6 ezer új fertőzöttel, ekkor várhatón 60 ember fog elhunyni 24 órán belül a koronavírus következtében. A szakember szerint addig egyre inkább fokozódik a járványhelyzet, ugyanis még mindig sokan nem kérik a vakcinát, a harmadik oltást is későn veszik fel, a második dózis hatékonysága pedig 5 hónappal később csökken.
Nyolcvan százalékkal nagyobb az esélye az oltatlannak, hogy elkapja a vírust, a frissen védettséget szerzőkhöz képest 5-ször nagyobb az esély a megfertőződésre, az oltás második adagja utáni 5. hónaptól
– idézte az nlc.hu a járványelemzőt.
Rusvai Miklós, virológus szerint mindenki át fog esni a koronavírus fertőzésen, az oltottak és az oltatlanok is, de vakcina nélkül a betegség súlyosabb lefolyású lehet.
– A harmadik oltást én is felvettem, a rizikócsoportokba tartozóknak feltétlenül ajánlom – fejtette ki a professzor. – Ha megfertőződünk saját magunkat beoltva másokat is védünk, ugyanis oltottan kevesebb vírust ürítünk a környezetünkbe – tette hozzá Rusvai.
Szlávik János, a Dél-Pesti Centrumkórház infektológus főorvosa a TV2 Mokka című reggeli műsorában úgy fogalmazott, hogy november végén várható, de akár december elejére is kitolódhat a járvány tetőzése.
– Folyamatosan emelkedik az újonnan fertőzött esetek száma, viszont ezzel párhuzamosan a kórházba kerülők száma nem emelkedik olyan mértékben, mint a korábbi járványhullámokban, ez természetesen az oltásoknak köszönhető – mondta az infektológus. – Akik be vannak oltva, jóval kedvezőbb helyzetben vannak, mint az oltatlanok. Sokan úgy érzik, hogy 2-3 vakcina felvétele után nem kerülhetnek kórházba, emiatt nem ragaszkodnak most a magyarok a szigorításokhoz. Bár néhányan már újra hordanak maszkot, amit helyesen tesznek, mivel a delta variáns nem csak a tünetek megjelenése előtti 1-2 napban fertőzhet, gyorsabban terjed és nagyobb arányban kapják el fiatalabbak, mint a koronavírus korábbi változatait
– fejtette ki a a DPC főorvosa, aki a harmadik oltást szinte mindenkinek javasolja a 2. utáni 4.hónapon túl, de a rizikócsoportba tartozóknak különösen.
– Zárt térben ajánlott, és a légzőszervi megbetegedések elkerülésére is megfelelő, de kötelezővé csak akkor tenném a maszkviselést, ha a koronavírusos fertőzésszámok ezt indokolttá teszik – fejtette ki a Borsnak Rusvai Miklós.
Magas átoltottsággal
A jelenlegi járványhullámban azt látjuk, hogy például Nagy-Britanniában a magas fertőzöttség napi (40 ezer fő) ellenére sem vezetnek be komolyabb szigorításokat, mivel már 74 százalékos oltottságnál járnak, ennek köszönhetően tizedére csökkent az elhunytak száma a nagyjából ugyanennyi fertőzésszámmal járó harmadik hullámban.
Alacsony átoltottsággal
Románia október elején érte el a napi 10 ezres fertőzésszámot, ami mára közel megduplázódott, és a fertőzöttek harmada veszíti életét a koronavírus következtében, ők jellemzően oltatlanok. Az átoltottság Európában náluk az egyik legalacsonyabb: 34 százalék. – Románia egy súlyos példája annak, hogy hova vezet az oltásellenesség – emelte ki Szlávik János.
Jelenleg a felső légúti megbetegedés szezonját éljük, a hűvösebb őszi időjárás a nátha terjedésének is kedvez. Emiatt kaptak a hazai háziorvosok 800 ezer antigén gyorstesztet, amivel 15 perc alatt kimutatható, hogy a koronavírus okozza-e a jelenleg nehezen elkülöníthető tüneteket.
– Az influenzajárvány is hamarosan kezdetét veszi, a betegség elleni oltás is hamarosan kérhető az orvosoktól – ismertette az Szlávik János infektológus.