<p>Madarakat és denevéreket tanulmányoztak azok az izraeli tudósok, akik nemrég jöttek rá: a nőstény egyedek jobban megérzik a hideget. Az oka pedig az evolúció: a hormonok állnak a jelenség mögött. </p>
Forrás: Pixabay
Izraeli tudósok megfejtették, hogy miért veszekszenek gyakorta a fűtés intenzitása miatt a házaspárok: ugyanis felfedezték, hogy az állatvilágban is jobban vonzza a nőstény egyedeket a meleg. 13 madár és 18 denevérfajt vizsgáltak meg, és kiderült: a hímek a sokkal alacsonyabb hőmérsékletet részesítették előnyben, mint a nőstények.
Összesen 11 ezer állatot tanulmányoztak, méghozzá 40 éven át. Megfigyelték a madarak esetében pl. a libanoni-szíriai határon, a Hermon-hegy lejtőin található barlangokban lévő egész kolóniák csak hímekből állnak, míg a Galileai-tenger melegebb vidékén elsősorban nőstények születnek és ott nevelik kölykeiket. Ez a jelenség keltette fel Dr. Levin kíváncsiságát. A kutatók szerint sok emlős közül még azokban a fajokban is, amelyek egész életükben párban vagy vegyes csoportokban élnek, a hímek az árnyékot részesítik előnyben, míg a nőstények a napfényt, vagy a hímek a hegyek csúcsaira emelkednek, míg a nőstények a völgyekben maradnak.
A társszerző, Dr. Tali Magory Cohen elmondta, hogy az elválás azzal magyarázható, hogy az utódokat távol kell tartani az agresszív hímektől, és csökkenteni kell az élelemért folyó versenyt, azaz evolúciós oka van. Természetesen ezt a kutatást nem csak állatokon, embereken is elvégezték, hiszen nálunk is jellemző, hogy a nők fázósabbak, mint a férfiak. Korábban úgy gondolták, hogy ez az anyagcsere és a testhőtermelés eltérései miatt van, ám végül másra is rájöttek. A tanulmány társszerzője, Dr. Eran Levin, az egyetem Állattani Iskolájának munkatársa elmondta:
Feltételeztük, hogy a nők és a férfiak hőérzékelő mechanizmusai között van különbség, amely az evolúció során alakult ki
- A lényeg az, hogy visszatérve az emberi területre, azt mondhatjuk, hogy ez a hőérzetbeli különbség nem azért jött létre, hogy a házastársak vitázzanak a légkondicionáló és a fűtés használatán, éppen ellenkezőleg: ilyenkor el kellene távolodni egymástól, és mindenki élvezné a a békéjét és a nyugalmát – szögezte le mosolyogva a kutatás vezetője.
A férfiak és a nők testhőmérséklete nagyjából azonos, 37 ° C felett; bár egyes tanulmányok szerint a nőknél valamivel magasabb. Ettől függetlenül azonban a hőmérséklet érzékelésünk inkább a bőr hőmérsékletétől függ, és ez általában alacsonyabb a nőknél – állítják a szakemberek. A tanulmány arra is kitért: a nők kezének átlagos hőmérséklete a hideg hatására majdnem 3 ° C -kal volt alacsonyabb, mint a férfiaknál.
A kutatók azt is kiderítették: az ösztrogén női hormon szerepet játszik ebben, mivel sűrűbbé teszi a vért, csökkentve az ujjak és lábujjak hegyét ellátó hajszálerekben az áramlását, különösen hideg esetén. Korábbi kutatások is kimutatták már, hogy a nők gyakran fázósabbak az ovuláció körül, amikor magas az ösztrogénszintjük. Ezen kívül azonban az anyagcsere is fontos tényező, mivel ez határozza meg, hogy milyen gyorsan termelődik a hőenergia, és a nőknek átlagosan lassabb az anyagcseréjük, mint a férfiaknak. Ugyanis a nagyobb izomtömeg az, ami gyorsabb anyagcseréhez vezet, így több kalóriát is égetnek el, valamint a vér is gyorsabban tud folyni a ereikben. Mindez pedig melegebben tartja a kezüket, és a lábukat.
A Sztárban sztár leszek! zsűritagja, Köllő Babett is meg szokta szenvedni a rossz időt. A színésznőként is ismert Babett bár legtöbbször autóval jár, azért neki is ki kell mozdulnia néha a nagy hidegben is, amit meg is szokott szenvedni.
Én általában autóval járok, így még a Ennek ellenére Köllő Babett a csak látszat kabátokat hord
De el szoktunk menni néha sétálni, amikor is beöltözöm amennyire lehet. Harisnyát veszek a nadrágom alá, garbót, sálat, sapkát. Magamra veszek mindent amit lehet, de még így is, úgy harminc perc után elkezdek fázni – kezdett bele a mesélésbe Babett, aki nem is érti, hogy a férfiak, hogy nem fáznak. – Mindig a pasik adják át a kabátjukat, ők nem érzik a hideget vajon, vagy csak ennyire úriemberek?– tette fel a költői kérdést a volt luxusfeleség.