Aktuális

Fogadjunk, hogy eddig rosszul mosta a törölközőket

Bors

Létrehozva: 2021.11.20.

Az sem mindegy, milyen ruhákkal együtt kerül be a mosásba.

Forrás: Pixabay

Elgondolkodott már azon, bedobja-e még a többi ruha közé a törölközőt? Ha a válasz igen, elmondjuk, miért ne tegye. A törölköző az egyik legnagyobb bacilus telep, amit csak el lehet képzelni.

Minden percben körülbelül 30-40 ezer elhalt hámsejtet veszítünk el, amelyek a törölköző nedves felületére kerülve kitűnő táptalajt jelentenek a baktériumok, vírusok és gombák számára. Emiatt aztán a törölközők büdösek lesznek, a nagyobb gond azonban, hogy a mikroorganizmusok elszaporodása miatt fokozódhat egyes bőrbetegségek és fertőzések terjedésének kockázata, illetve súlyosbíthatja a pattanásokat és az ekcémát is. Ezért is fontos, hogy ne vegyük félvállról a törölközők mosását.

Milyen gyakran kell a törölközőket kimosni?

A legtöbb szakértő egyetért abban, hogy a káros mikroorganizmusok megfékezéséhez a törölközőket már 3-5 használat után érdemes kimosni, vagy legkésőbb akkor, amikor kezd szaguk lenni – írja a Lifehacker. Azért akadnak kivételek is. Ilyenek például az edzés során átizzadt és különféle testnedvekkel érintkező törölközők, amelyek azonnali tisztításra szorulnak. Ha a törölköző nem szárad meg két használat között, akkor szintén ajánlott kimosni. Ami a mosás hőfokát illeti, az legalább 40, de még inkább 60 Celsius-fok legyen, ha azt akarjuk, hogy a baktériumok, vírusok elpusztuljanak.

Kimoshatjuk őket a ruhákkal együtt?

Ha alacsonyabb hőfokon mosunk, fennáll a veszélye, hogy a törölközőkön lévő baktériumok a ruhákra kerülnek. Higiéniai szempontból tehát előnyösebb, ha külön mossuk azokat. Emellett a megoldás mellett szól az is, hogy a törölközők rengeteg szöszt hagynak maguk után, a frottírból készült darabok pedig megnövelhetik a ruhák szárítási idejét is.

És a lepedőkkel?

Ettől szintén érdemes tartózkodni. Miközben a törölközők nehezebb, vastagabb és strapabíróbb anyagból készülnek, addig a lepedők vékony pamutból vagy pamut és poliészter keverékéből, ami azt jelenti, hogy másféle mosási és szárítási (az előbbiek száradási ideje akár a duplája is lehet) programot igényelnek. Ráadásul a törölközők gyakran belecsavarodnak a gumis lepedőkbe, ami ronthatja a mosás hatékonyságát.

a konyharuhákkal együtt sem?

Bizonyára már sejti a választ: jobb, ha nem! A konyharuhák a piszkos konyhapulttól kezdve a húslén át a padlóig egy sor szennyezett felülettel érintkezhetnek, így nem szerencsés azokat a törölközőkkel együtt mosni. Már csak azért sem, mert a kutatók olyan baktériumokat is kimutattak belőlük, amelyek ételmérgezést okozhatnak. Ennek tudatában nem volna jó ötlet az arcunkat vagy kezünket beletörölni.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek