Aktuális

Maradandó bajokat okozhat oltatlanul a Covid

Bors

Létrehozva: 2021.11.25.

Szlávik János, a Dél-Pesti Centrumkórház főorvosa riasztó adatokat közölt: az intenzíven fekvő koronavírusosok 80-90 százaléka oltatlan. Rusvai Miklós a Borsnak elmondta, nehéz elkerülni a megfertőződést, de aki oltottan kapja el a Covidot, könnyebben vészeli át a betegséget. 

Veszélyben az oltatlanok

– mondta az infektológus. Hozzátette: Vannak olyan betegségek, amiken átesve örökre tartó védettséget szerzünk, de a koronavírus nem ilyen. Emiatt jobb oltással megelőzni a nagyobb bajt. Nem az antitest szintet kell ellenőriznünk, hanem az oltások óta eltelt idő szerint, a másodikat, majd a harmadikat felvenni. A főorvos elmondása szerint ugyanis az intenzív osztályon 80-90 százalék az oltatlanok aránya, a teljesen oltottak idős koruk és társbetegségeik miatt kerülnek kórházba – ismertette a szakorvos. 

Magas antintest szám ellenére is szükséges

Rusvai Miklós virológus a Borsnak elmondta, hogy a fertőzés valóban oltott oltatlant elérhet.
Oltással azonban könnyebben vészeljük át a betegséget. Ha valakinek magas az antitest száma, akkor sem árt, ha felveszi az oltási sorban következő vakcinát. Már az első dózis után három héttel lesz bizonyos szintű védettségünk, a második adag után 14 nappal, a harmadik oltás után pedig egy héttel lesz maximumon az antitest szám. 

Az köztudott, hogy oltottan is megfertőződhetünk, mert a vakcinák antitestes és sejtes védelmet biztosítanak, nyálkahártya immunitást nem. Tehát az orrunkon keresztül bekerülhet a kórokozó a szervezetbe, a zárt terekben kötelező maszkhasználat a vírus terjedését korlátozza – tette hozzá a virológus.

Szívproblémát is okozhat


Aki oltatlanul fertőződik meg, és akár enyhe tünetekkel esik át a betegségen, az is tapasztalhat később kellemetlen tüneteket. A covidon átesettek nagyjából 30 százalékánál alakul ki úgynevezett poszt-covid szindróma.

A leggyakoribb és a legjobban gyógyítható tünetek a köhögés, nehézlégzés, de van akiknél szívproblémák, mentális gondok vagy cukorbaj jelentkezik. Sokaknál a szaglásvesztés, szaglástorzulás egy ilyen kellemetlen visszamaradó panasz

– magyarázta Rusvai.Egy amerikai kutatás szerint a szaglási rendellenességét a Covid-19 a fiataloknál 5,3 százalékkal, az időseknél 12 százalékkal növelte.
Minél intenzívebb a megbetegedés, annál valószínűbb, hogy később kialakulhatnak szervi szövődmények. A tüdőgyulladás után, a szöveti hegesedés miatt maradandóak lehetnek a légzési nehézségek – hívta fel a figyelmet Rusvai Miklós.

4 hónap után már ajánlott

A virológus mindenkinek ajánlja az oltás felvételét, mert a negyedik hullámban csak így érezhetjük magunkat nagyobb biztonságban.

A négy hónapnál régebben oltottaknak érdemes az elhalványult immunitás miatt a harmadik oltást is kérni fiatoknak időseknek egyaránt

– tanácsolta a virológus.

Ahogy Európa legnagyobb részén a delta variáns agresszív terjedése miatt a fertőzöttségi számok nem csökkennek, de a kórházban kezeltek aránya alulmarad a korábbi, oltás nélküli járványhullámokhoz képest. Ebből is látszik, hogy hatékonyak a védőoltások. Ahhoz, hogy meg tudjuk állítani a pandémia negyedik hullámát, 85 százalékos teljes (legalább kétdózisú) vakcináltságot kellene elérni  – ismertette Rusvai professzor. 

Még tart az oltási akcióhét

Az átoltottság növelésére a negyedik járványhullám megfékezése érdekében a kormány ezen a héten oltási akcióhetet indított. Egészen vasárnapig az ország 101 kórházi oltjópontjának bármelyikén reggel 7-19 óra között bárki előzetes regisztráció vagy időpontfoglalás nélkül kérheti első, második, vagy harmadik oltását. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek