Immunhiányos emberekben alakulhat ki mutáció, akik hosszú hónapokig hordozzák a vírust.
Forrás: Shutterstock
Ahogyan más variánsok esetében sem találták meg a nulladik beteget, úgy az omikronnál sem, de a kutatók azt gondolják, a variáns egyetlen immunhiányos ember szervezetében jött létre.
A SARS-CoV-2 számos tulajdonsága figyelemreméltó: egy közülük az a képessége, amellyel a mutációval benne keletkező hibák egy részét automatikusan kijavítja. 30 ezer betűből álló genomjának átlagosan két betűje változik meg egy hónap alatt az egyik emberről a másikra való terjedés során.
Amikor azonban egy immunhiányos állapotú ember szervezete küzd meg a fertőzéssel, váratlan dolgok is történhetnek a patogénnel. Kutatások bizonyították, hogy ha szervátültetést követő immunelnyomó kezelésben részesülők, daganatos betegek vagy HIV-fertőzöttek hónapokon át fertőzöttek maradnak,
a vírus szinte alakváltozáson megy keresztül saját túlélése érdekében.
A folyamatban olyan mutációk következhetnek be rajta, amelyek nehezebbé teszik az ellene való küzdelmet – írja a USA Today.
Ahhoz, hogy egy variáns dominánssá váljon, gyorsabban kell terjednie a többinél és több másolatot kell készíteni magából, ha már megfertőzött valakit.
Ha egy új variáns jól terjed, de nem szaporodik jól az új gazdaszervezetben, akkor nem valószínű, hogy végül győzni fog, mert zsákutcába jut
– mondta Bruce Walker, a Harvard Medical School és a Massachusetts Institute of Technology immunológiaprofesszora. Egy ember immunrendszere körülbelül egy hét alatt szabadul meg a vírustól, így nincs idő a mutációk felhalmozódására, mondta Walker.
Egy legyengült immunrendszerű személyben ugyanakkor a vírus hónapokig is megmaradhat a tanulmányok szerint. Egy 45 éves amerikai szervezetében 5 hónapig volt meg a vírus, egy 58 éves szervátültetett német hat hónapig volt kórházban aktív fertőzéssel, egy vérrákos amerikai pedig szintén fél évig volt koronavírusos. Ennyi idő alatt pedig rengeteget tud egy vírus változni.