Idén eddig összesen 792 jármű gyulladt ki az utakon, amiből
- 575 személyautó
- 132 teherautó
- 85 autóbusz
volt az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság közlése szerint.
„A legtöbb esetben alig néhány perc elteltével teljesen kiég a jármű, így szinte az egyetlen esély annak megmentésére, ha kézi tűzoltó készülékkel azonnal megkezdjük a lángok oltását. Bár nem előírás, de javasolt kézi tűzoltó készüléket tartani a járműben, lehetőleg könnyen elérhető helyen, például az anyósülés alatt, hiszen a gépjármű teljes kiégését is meg tudjuk akadályozni”
– figyelmeztettek a tűzoltók.
Van néhány dolog a tűzoltó készüléken kívül is, amivel megelőzheted a tragédiát:
- A járművek esetében is fontos a tűzmegelőzés; elengedhetetlen, hogy a jármű műszaki állapota megfelelő legyen.
- Ha a motortérben csapnak fel a lángok úgy nem árt az óvatosság, ugyanis annak felnyitásakor a friss levegő hatására a tűz hirtelen kicsaphat a motorháztető alól.
- A motortérben az üzemanyag-ellátó rendszer hibájából keletkező tűz esetén hirtelen erős üzemanyagszag, majd a motortérből kiáramló füst a jellemző.
- Ha az utasfülkében égett szagot tapasztalunk és vékony füstcsík terjeng a műszerfal mögül, próbáljunk nyugodtak maradni, álljunk meg, vegyük le a gyújtást és a gyújtáskapcsolóból vegyük ki a slusszkulcsot!
- Ügyeljünk arra is, hogy tartsuk tisztán a belső részeket és ne tároljunk a járműben olyan eszközöket, illetve anyagokat, amelyek tüzet okozhatnak.
- Járműtűz esetén is azonnal hívjuk a 112-es telefonszámot!