Nem okoznak valódi betegséget, csak imitálják azt, így késztetik a szervezetet a védekezésre. Most az is kiderült, meddig tart a hatás.
Közérthetően foglalta össze a Magyar Tudományos Akadémia négy neves kutatója, mit kell tudni a koronavírus elleni vakcinákról. A tudósok kiemelik, hogy a védőoltások nem okoznak valódi betegséget, csak imitálják a fertőzést. Ezzel veszik rá a szervezetet, hogy később ellenálló legyen a vírussal szemben.
A Magyarországon engedélyezett összes vakcina hatékony, hiszen annak lehet tekinteni egy oltást, ha 50% feletti védettséget biztosít. Ennek az összes megfelel a koronavírus mindegyik variánsával szemben. A teljes védettség mindegyik oltóanyag esetében legkésőbb három héttel a beadást követően kialakul. Az immunitást csak fokozza, ha az oltott már átesett a fertőzésen, akár tünetmentesen is – szögezték le a tudósok.
A jelenlegi adatok alapján 3-6 hónapig maradhat fenn a teljes védettség – írják a tudosók.
Ez természetes módon egy idő után csökkenni fog. Ezért van szükség a harmadik, emlékeztető oltásra, hogy az immunválasz hosszú ideig megfelelő szinten maradhasson. A második dózis után négy hónappal már javasolják a harmadik oltást is.
„Ami a harmadik és további (emlékeztető, „booster”) oltásokat illeti, a teljes oltási sor várhatóan 6–9 hónapig hatékony. Az emlékeztető oltást korábban inkább a fertőzésnek kitett, veszélyeztetett egyéneknek ajánlották, de ha a második oltás után legalább 4 hónap eltelt, lényegében mindenkinek javasolt.”
A szakértők szerint a koronavírus a fiataloknál ritka esetben akkor is képes súlyos szövődményeket előidézni, ha a betegség során enyhe tüneteket produkált. Az 5 évesnél idősebb gyermekek oltásával kapcsolatban született tanulmányok azt igazolják, az ő körükben is hatékony és biztonságos a vakcináció. Várandósság alatt mRNS-oltás alkalmazható (alternatívaként AstraZeneca szóba jöhet). Az oltás tervezetten a terhesség 12. hetétől a 35. hetéig adható be - emelik ki a tudósok.