A szerdai kormányülésen döntöttek arról, hogy október végi szinten rögzítik fél évre a jelzáloghitelek kamatait. Orbán Viktor bejelentése után kiszámoltuk, mennyi pénz marad a családoknál.
A miniszterelnök a keddi Kormányinfón emlékeztetett: a kormány egyik legnagyobb feladata a 2021-es évben a gazdaság újraindítása és a családok védelme volt. Éppen ezért olyan döntések születtek idén, mint például: 2022-től 200 ezer forintra emelkedik a minimálbér, növelik a nyugdíjat, februárban 13. havi nyugdíjat fizetnek ki az időseknek, az uniós támadások ellenére fenntartják a rezsicsökkentést, és az üzemanyagok árát rögzítették három hónapra. Orbán Viktor szerdán újabb bejelentést tett: új védelmi vonalat nyit meg a kormány az infláció ellen:
Októberi szinten rögzítik a jelzálog fedezetű hitelek kamatait 2022. január 1-jei hatállyal. Ez a koronavírus-világjárvány elleni védekezésről szóló törvény hatályvesztéséig él, vagyis 2022 júniusáig.
A kormány azért döntött a kamatstop bevezetése mellett, mert a számítások szerint egy átlagos hitel esetében 20-25 százalékos (havi 11 ezer forint körüli) törlesztőrészlet-emelkedést okozhat a 2021. október végétől felgyorsult, és a következő fél évben várható esetleges további kamatemelkedés együttesen. Ha fél évvel számolunk, akkor 66 ezer forintot is spórolhatnak a családok ezen időszak alatt. A bankok az ügyfeleket egyesével tájékoztatják majd arról, hogy a kamatstop mekkora törlesztőrészlet-emelkedéstől óvta meg őket.
A kormány úgy számol, hogy az intézkedés bevezetésével 30 milliárd forint maradhat a családoknál. A veszteséget pedig a bankoknak kell viselniük, azt nem háríthatják át az ügyfeleikre.
Akinek a hitele 2021. október 27. és 2022. január 1-je között átárazódik, annak 2022. január 1-től a kamatlábat visszaállítják a 2021. október 27-ei szintre. Az aznap érvényes referencia-kamatláb lesz a meghatározó (illetve annál nem lehet magasabb) a törlesztőrészlet fizetésekor. Ennek köszönhetően 2022. január 1. napjától a referenciakamat, és ezáltal a törlesztőrészlet is csökken.
Akinek nem a 2021. október 27. és 2022. január 1. közötti időszakban van a kamatforduló, hanem 2022. január 1-jét követően (de a rendelet hatályvesztése előtt), az ő esetükben a szerződés szerinti fordulónapon történik az átárazódás, és nem az akkori referenciakamat alapján, hanem a 2021. október 27-i, szerződés szerinti referenciakamat alapján.
A fordulónap után a törlesztőrészlet mértéke alacsonyabb lesz, mintha a 2022 májusában érvényes piaci kamat alapján történne meg az átárazódás, vagyis teljes mértékben védettek a családok a kamatkockázat ellen.
Aki pedig 2022. január 1-jét követően vesz fel jelzáloghitelt, és a rendelet hatályvesztéséig kamatfordulója van, számára is a 2021. október 27-ei referenciakamat-szint lesz a meghatározó a fordulónapon a törlesztőrészlet fizetésekor. Ilyen eset mindamellett kevés lesz, mivel az új jelzáloghitelek esetében a változó kamatozású hitelek aránya mindössze 1 százalék körül van. Sok olyan családnak van egyébként változó kamatozású régi hitele, akik a devizahitelüket váltották át forinthitelre, amikor erre szintén az Orbán-kormány lehetőséget biztosított, és így menekültek meg az árfolyamkockázattól.