Közel három éve, hogy a magyar orvoscsapat szétválasztotta a bangladesi sziámi ikreket. Dr. Csókay András, az operáció vezető idegsebésze most a magyar orvostudomány egyik legnagyobb botrányának nevezte, ami a műtét után történt.
Forrás: Ripost
A Cselekvés a Kiszolgáltatottakért Alapítvány és önkéntes orvosai 2019-ben hajtották végre az ikerkislányok szétválasztását. Hamar az operáció sikerességéről szóltak a hírek. Rabeya a mai napig szépen fejlődik, ám Rukaya agyában a műtét utáni 33. napon súlyos bevérzés történt, emiatt halmozottan sérültként éli az életét.
– A műtét után napokig, sőt, hetekig, nem lehetett volna sikerről kommunikálni. Ezt a műtét végén meg is beszéltük. A lányok idegsebészeti szempontból továbbra is életveszélyben voltak. Amikor szóvá tettem, hogy emiatt az emberek már nem imádkoznak a gyerekekért, veszekedés tört ki. Pedig a kritikus pillanatokban minden imára szükségünk lett volna. Pokoli volt a műtét utáni hangulat – idézte fel a Blikk-nek Csókay doktor, aki ekkor került konfliktusba először az Alapítvánnyal. Majd az operációt követő 21. hónapban megtudta: a szétválasztás „koponya-újraépítő” részét nem az ő általa betanított ember végezte.
– A másfél éven át begyakorolt idegsebészeti szétválasztás „koponya-újraépítő” része, ami egy külön asztalon történt a koponya szétfűrészelése során eltávolított csontdarabokból, elégtelen lett. Munkatársamat a nem idegsebész kollégák lelkileg terrorizálták, nem engedték hozzáférni a feladathoz. Átnyúltak a fejem felett, a hátam mögött semmiféle engedélyt erre nem kérve, miközben mi küzdöttünk idegsebész barátaimmal a gyermekek életéért. A 33 éves tapasztalatom azt mondatja velem, hogy valószínűleg ez az oka a bevérzésnek – tette hozzá Csókay doktor, aki szerint csoda, hogy Rukaya életben maradt.
Az egészre egyébként akkor derült fény, amikor Szász Jánosnál házkutatást tartottak. Egy magánszemély tett ellene feljelentést a bangladesi sziámi ikrekről és orvosi szétválasztó műtétsorozatukról készült felvételek miatt.