A csütörtöki kormányinfón több, mindenkit érintő döntésről is beszámoltak.
A csütörtöki kormányinfót a szokásosnál hamarabb, reggel hétkor tartották. Az aktuális döntésekről Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő számolt be.
Gulyás Gergely elsőként a vírushelyzetről beszélt elsőként. Elmondta: a virológusok szerint az ötödik hullám csúcsán vagyunk, az omikronhullám elvonulása gyors lesz. A korábbi feltételezés, miszerint a fertőzés gyorsabban terjed, többen betegednek meg, azonban a halálozások száma, valamint a kórházak leterheltsége nem emelkedik, valósnak bizonyult.
Május 1-ig két oltással is érvényesek lesznek az oltási igazolványok az EU-országok rendelkezéseivel összhangban.
Emellett döntés született a koronavírus kezelésére alkalmas Paxlovid gyógyszer beszerzéséről. 50 ezer kezelésre alkalmas gyógyszer érkezik első körben hazánkba.
Az oltások kapcsán kérdésre elhangzott: a kormány mindent megtett, hogy a keleti oltóanyagokat elfogadják az unióban, de egyes államok külön szabályokat állapítanak meg. A kabinet károsnak tartja, hogy az uniós hatóságok nem engedélyezték sem a Szputnyikot, sem a Sinopharmot, és emiatt több utazási nehézséggel kell szembesülni. A kormány többször lépett ebben az ügyben, de nem sikerült áttörést elérni.
2036-ig garantáltan biztosított Magyarország számára az orosz gázszállítás. A két fél megegyezett: az oroszok az eddigiekben megállapított mennyiséghez képest további egymilliárd köbméter gázt készek részünkre rendelkezésre bocsátani.
– Az olcsó orosz gáz a rezsicsökkentéshez elengedhetetlen – tette hozzá Gulyás Gergely.
Februárban megérkezik az első teljes 13. havi nyugdíj.
Emellett a gyermekesek visszakapják a 2021-ben befizetett személyi jövedelemadót, a 25 év alatti fiatalok kézhez kapják az első adómentes fizetést, ami önmagában 21 százalékos béremelkedést jelent, az orvosok, pedagógusok, közszolgálatban dolgozók pedig a korábbiakban már közölt emelt bért kapják meg. Mindez annak köszönhető – hangsúlyozta Gulyás –, hogy 1990 óta soha olyan gazdasági növekedés nem volt az országban, mint most: 2021-ben közel 7 százalékos növekedést értünk el.