Koronavírus

Magyar kutatónak is köszönhetjük: engedélyt kapott az EU-ban is a Novavax vakcinája

Bors

Létrehozva: 2022.02.01.

Módosítva: 2022.02.01.

Németországban pár hét múlva beadják a Novavax vakcinájának első adagjait. A fehérje alapú oltás teljesen új a palettán, és azt is kevesen tudják, hogy a kutatás irányítója a Semmelweis Egyetem egykori hallgatója, Dr. Bári Eszter.

Magyar kutatónak is köszönhetjük: engedélyt kapott az EU-ban is a Novavax vakcinája

Themed picture-novavax dead vaccine. Novavax Announces Submission of Biological Approval Application in South Korea for NVX-CoV2373. Killed coronaviruses - New dead vaccine from Valneva versus Corona should work better than other vaccines. Vaccine doses with vaccine for injection with a cannula. Close up. ¬ (Photo by Frank Hoermann/SVEN SIMON / SVEN SIMON / dpa Picture-Alliance via AFP)

Németország Rajna-Pfalz tartományában február 21-től már felvehető a Novavax által gyártott Nuvaxovid, és már most óriási érdeklődés övezte az új vakcina érkezését: körülbelül 5000-en regisztráltak az első néhány órában, 9139-en az első négy napon belül – számol be a Bild. Érdekesség, hogy a Pfizer mRNS vakcinája után ennek a kifejlesztése is egy magyar tudósnak köszönhető: Dr. Bári Eszternek. 

Maga a tudós árulta el, mit lehet tudni a vakcináról

Dr. Bári Esztert korábban a Bors személyesen is elérte, akkor a tudósnő maga árulta el, mit is lehet tudni a vakcináról. 

- A Novavax vakcina egy alegység vakcina és a vírus fehérjeburkának egyik tüskefehérjéjét tartalmazza egy immunválaszt fokozó adalékanyaggal (M-Matrix adjuváns) együtt ami szintén a Novavax által fejlesztett termék. A vizsgálat során kétszeri beadást követő immunválaszt vizsgáltuk, feltételezem így kerül a engedélyezésre is. A vakcinát elegendő hűtőben, +2 és +8 fok között tartani. A fehérjetüske a vírus szerves tartozéka és így direkt módon alakul ki védelem.

A kutatás irányítója, Dr. Bári Eszter

A korábbi adatok szerint igen hatékony

A tudósnő a Borsnak azt is elmondta: - A vakcina eltér a többi vakcinától az előállítás viszonylagos egyszerűsége miatt is. A gyártása más létesítményeket igényel, mint az mRNS vakcináké és így pozitív elbírálás esetén a többlettermelés nem vesz el erőforrásokat más vakcinák gyártásától. 

Az eddigi adatok nagyon biztatóak, 89,3%-ban mutatott hatékonyságot

 – sorolta Dr. Bári Eszter. Mindezt további szakértők is alátámasztották, a vélemények szerint ugyanolyan hatékony, mint az mRNS vakcinák, azt viszont egyelőre nem tudni, hogy a Nuvaxovid az omikron variánssal szemben mekkora védelmet képes biztosítani. Érdekesség, hogy a cég csehországi vállalata nyújtotta be végül a forgalomba hozatali engedély kérelmét, ez a megadott feltételes engedély birtokosa, így hivatalosan az EU-ban szerepel egy közép-európai vakcina is.

A Novavax egy teljesen új eljárással készült. Fotó: dpa Picture-Alliance via AFP

Németországban oltásellenesek is regisztráltak 

Clemens Hoch, a németországi Rajna-Pfalz tartomány egészségügyi minisztere a regisztrációs adatok kapcsán megjegyezte, hogy olyanok is jelentkeztek az új vakcina felvételére, akik eddig még nem oltatták be magukat. Sokan elzárkóztak az mRNS alapú vakcináktól, de az oltásszkeptikusok az új, fehérje alapú vakcinának köszönhetően már hajlandóak magukat beoltatni. A vakcinát 18 év felettiek kapják két adagban, három hét különbséggel. A teljes védelem hét nappal a második injekció beadása után következik be.

A szakemberek szerint a legjobb védekezési mód az oltás Fotó: Balázs Attila/MTI

Egy kombinált vakcinán is dolgoznak

Dr. Bári Eszter munkássága közel másfél évtizedes múltra tekint vissza a klinikai gyógyszer- és eszközkipróbáló iparágban. A koronavírus-világjárvány előtt, neves kutatók közreműködésével, nagy szerepet játszott a sokak életét meghatározó készítmények fejlesztésében: 2005-ben részt vett a H5N1 madárinfluenza-világjárvány elleni védekezésben. Továbbá egy onkológiai készítmény mellett egy paradigmaváltó hasnyálmirigy adenocarcinoma készítmény fázisvizsgálatait is irányította, valamint tagja volt annak a kutatócsapatnak is, akik a világon elsőként fejlesztettek ki MRI kompatibilis pacemakert és beültetett defibrillátort. A Novavax-nál egyébként kombinált vakcinán is dolgoznak, amely egyszerre nyújt majd védelmet az influenza és a koronavírus ellen.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek