Furcsaság

Ne lepődjön meg: Malajkákat és Szotiriszeket tologatnak idén a babakocsikban

Létrehozva: 2022.02.05.

Módosítva: 2022.02.09.

Egy-egy idén anyakönyvezhető név hallatán biztosan meg fogunk fordulni az utcán, mert annyira furcsák. Kaled, Terra, Dzseferzon – csak pár ötlet azoknak a szülőknek, akik ki akarnak tűnni a tömegből.

Ne lepődjön meg: Malajkákat és Szotiriszeket tologatnak idén a babakocsikban

Tavaly az utónévbizottság 108 nevet javasolt anyakönyvezésre, amelyből 63 női és 45 férfinév. A női nevek között van a német eredetű Fenke, az arab eredetű Malajka, a latin eredetű Terra, míg a férfiak kaphatják keresztnévként a görög eredetű Szotiriszt, az arab eredetű Kaledet vagy az angolból érkező Dzseferzont.

Jelenleg az adható keresztnevek száma 4380. Ebből 2491 a női. Alapszabály, hogy legfeljebb két keresztnevet kaphat valaki, és ez csak olyan lehet, ami egyértelműen utal az illető nemére. 

Magyar helyesírás szerint kell írni

Nem lehet becéző keresztnév, pl. Dániel helyett Dani, de lehet Gergő, mert használata bizonyíthatóan a középkorra nyúlik vissza. Az idegen neveket a magyar helyesírás szabályai szerint kell anyakönyveztetni, és a nevet a kiejtés szerint kell követni. Pl. az Edith helyesen Edit, a Jeferson helyesen Dzseferzon, a Jessica helyesen Dzseszika.

– A Ladó utónévtár 50 évvel ezelőtt jelent meg. A rendszerváltás után mindenféle nevet lehetett adni, majd megjelent a Ladó-Bíró utónévkönyv, amiben ugyan nem volt benne minden adható keresztnév, de egyéni elbírálásra lehetett kérelmezni mást is. 2010. január elsejétől minden nevet, amire azt mondjuk, hogy bejegyezhető, fel kell tenni az intézetünk honlapjának a listájára – mondta a Borsnak a Nyelvtudományi Kutatóközpont tudományos főmunkatársa Dr. Raátz Judit.

Fotó: Pixabay

Gúnyolódás szempontjából is vizsgálódnak

Magyarországon 13 elismert nemzetiség él, nekik saját névlistájuk van, ők abból is választhatnak.

– Vannak családi hagyományból származó nevek, és vannak bizonyíthatóan ősi, Árpád kori nevek, mint pl. a Csuda. Az alapelveink között van, hogy a keresztnév lehetőleg olyan legyen, ami nem ad alapot gúnyolódásra – figyelmeztet Dr. Raátz Judit.

Más nemzetiségű listákról is lehet választani

Nevet lehet külföldi, akár arab, akár francia, finn névtárakból is választani. Ezek is megvannak a Nyelvtudományi Kutatóközpontban, amikből magyarítva szintén lehet választani.

– Ha valamilyen név kétségessé válik, megkeresünk a nyelvterületnek megfelelő szakértőket, nagykövetségeket. Van kapcsolatunk afrikai országokkal is. Fontos, hogy a név ott elfogadott legyen. Elfogadunk hiteles forrásmegjelölést magától a névadótól is.

Előfordul, hogy egy rajzfilmfigura, vagy egy sorozatban szereplő név, eleve keresztnév, mint a Gandalf, akkor az is felvehető a listára.

Ha eredetileg fantázianévről van szó, de nemzetközileg gyakran használják, szintén elismerjük, mint amilyen az Evolet. A névnapokkal szokott még „gond” lenni. A névnap ünneplése katolikus hagyomány. Amikor egy arab nevet kap valaki, annak ott nincs ünneplő napja. Ilyenkor a névadót kérjük meg, hogy javasoljon egy napot, és azt felvesszük az ajánlottak közé. Sok szülő azt is szeretné, hogy a kérelmezett név bekerüljön a naptárakba, de ezt mi már nem tudjuk „elintézni” – mondta Dr. Raátz Judit.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek