Ne nézzünk híradót gyermek társaságban, de ne is titkoljuk a szomszédban dúló harcokat14
Kijev, 2022. február 25. Iskola alagsorát óvóhelyként használó emberek Kijevben 2022. február 24-én. Vlagyimir Putyin orosz elnök hajnalban katonai mûvelet végrehajtását rendelte el a Donyec-medencében, leszögezve, hogy Oroszország tervei között nem szerepel Ukrajna megszállása, ugyanakkor törekedni fog az ország demilitarizálására. Az orosz erõk mindazonáltal Ukrajna más térségeiben is támadtak katonai célpontokat, és támadást indítottak az oroszbarát szakadárok is az általuk ellenõrzött kelet-ukrajnai területeken. Az ukrán vezetés hadiállapotot vezetett be. A nyugati világ elítélte az orosz hadmûveletet, és súlyos szankciókat helyezett kilátásba Moszkva ellen. MTI/EPA/Szerhij Dolzsenko
Ha lehet, minden eszközzel próbáljuk meg megvédeni gyermekeinket attól, hogy félelemmel, háborús harcok képeivel találkozzanak – figyelmeztetnek a pszichológusok és a gyermekekkel foglakozó szakemberek.
Bár jelenleg mindenkiben kelthet bizonytalanságot, vagy akár félelmet is az ukrajnai helyzet, nem szabad, hogy a gyerekek ezzel úgy találkozzanak, ahogy számukra feldolgozhatatlan. Szülőként az a feladatunk, hogy megszűrjük az információkat, és mi magunk fogalmazzuk meg számukra, hogy mi történik, a lehető legkevesebb félelmet keltve bennük.
Ijesztő képek, közel sem megnyugtató hírek tömege ér minket. Nem szabad ezekkel egy az egyben elárasztani a gyerekeket. Ne előttük beszéljünk a félelmeinkről, és nem kell nekik híradót sem mutatni – tanácsolja Facebook-oldalán Bojti Andrea gyermekpszichológus.
– Ugyanakkor életkoruknak megfelelő szinten lehet és kell is beszélni az aktuális tényekről, mert előbb utóbb úgyis meghallják a híreket. Jobb, ha az otthonuk biztonságában, tőlünk, szülőktől hallanak róla – teszi hozzá a szakértő.
Fontos – folytatja a szakértő –, hogy életkoruknak megfelelően beszélgessünk erről. Például egy ötévesnek ne úgy fogalmazzuk meg, hogy "háború van a szomszédban", mert akkor téves képzetei lesznek arról, hol is zajlanak a harcok. Ugyanakkor az is fontos, hogy éreztessük a helyzet súlyosságát, mégse ijesszünk rá gyermekünkre.