Márki-Zay Péter a zuglói maffiamódszerek, a jutalékos rendszer kiszivárogtatásával vehette rá Karácsony Gergelyt a miniszterelnök-jelöltségről való lemondásra, ahogy Hadházy Ákos is ezzel vehette rá Tóth Csaba országgyűlési képviselőt az előválasztástól való visszalépésre.
„Ha én visszamegyek Zuglóba, akkor engem elásnak (...) tudnék mesélni néhány sztorit” - mondta Karácsony Gergely a 2019-es önkormányzati választások előtt egy kiszivárgott beszédében. A főpolgármester rettegett attól, hogy visszamenjen politikusnak oda, ahol Sápi Attila szocialista képviselő is rejtélyes körülmények között eltűnt – írja a Metropol.
A most kipattant zuglói parkolási botrány nagy hullámokat ver, hiszen Fuzik Zsolt vallomásából nyilvánosságra került részletek gengszterfilmeket idéző sztorikra világítanak rá: a szoci képviselők sdzabályosan „védelmi pénzeket” szedtek, hogy ne támadják meg a szerződéseket, és táskákban vitték a tízmilliókat nekik parkokba, kávézókba, plázákba…
Mindez egyértelműen arra utal Borbély Ádám zuglói fideszes politikus szerint, hogy Karácsonyt ezzel vehette rá Márki-Zay Péter, hogy a javára lépjen vissza miniszter-elnöki jelöltségétől az előválasztás során. Budai György fideszes országgyűlési képviselő szerint Márki-Zay Péter unokatestvére, Hadházy Ákos állhat mindemögött, hiszen még az ügy kirobbanása előtt posztolgatott közösségi oldalán olyanokat: hogy létezik egy parkolási ügy, amiben baloldali többségű önkormányzatok érintettek. Sőt, Hadházy volt az, aki először beszámolt a Horváth Csaba jelenlegi zuglói polgármesternél történt házkutatásról is:
Vagyis az egész parkolási botrány a baloldalon belüli maffiaszerű lezámolások miatt robbanhatott ki. A budapestieket ez persze nem vigasztalja: a parkolópénzüket így is, úgy is lenyúlták a balos politikusok...
A kerületi szocialista frakció, élén Tóth Csabával, erőltette rá Karácsony Gergelyre azokat a döntéseket, amelyeket Karácsony hol megtudott akadályozni, hol nem – jelentette ki felszólalásában Várnai László. A Civil Zuglóért Egyesület önkormányzati képviselője a legutóbbi testületi ülésen érdekességként említette, hogy a kerület szocialista többségű Tulajdonosi és Közbeszerzési Bizottsága 2016-ban 1 milliárdról 1,4 milliárdra tolta fel a megvásárolni kívánt műszaki és szolgáltatási tartalom javasolt keretét, de a közbeszerzést első körben a Közbeszerzési Döntőbizottság megsemmisítette. Utána az az ominózus testületi ülés következett, ahol az olcsóbb pályázót a baloldali testület kizárta és a 291 millióval drágább ajánlatot fogadták el. Ez a 291 millió pedig vészesen közel áll ahhoz a kenőpénz-összeghez, amit most itt a kirobbant botrány kapcsán emlegetnek– hangsúlyozta Várnai, aki hozzátette: 71 ezer forintot fizettünk a parkolóórák darabjának működtetésért, világbotrány ez!
Karácsony Gergely zuglói polgármestersége alatt jött létre az önkormányzat és a SYS IT Services Kft parkolási társaság közötti szerződés. Ugyanakkor Karácsony tartózkodott, tehát nem szavazott a testületi ülésen a szerződéskötésről. Nem élt vétójoggal de nem is támogatta, egyszerűen csak átengedte az ügyet. Budai Gyula szerint Karácsony mindent tudott a háttérről. Szerinte az is figyelemre méltó, hogy Baja Ferenc volt MSZP-s miniszter később Karácsony megbízásából kereste meg Fuzik Zsoltot -aki akkor már a zuglói parkolást működtette-, a BKV-s szerződés „bevédése”miatt.
Budai úgy véli, hogy tisztán látszik: Karácsony zuglói működése alatt is volt jutalékos rendszer az önkormányzatban, amelyet a főpolgármester tovább vitt a Fővárosi Önkormányzatba.
-Horváth Csabát meggyanúsította az Ügyészség, Tóth Csabának felfüggesztették a mentelmi jogát. Elképzelhető, hogy Molnár Zsolt mentelmi jogának felfüggesztését is kezdeményezni fogja a legfőbb ügyész. Most már Karácsony Gergely nem mondhatja azt, hogy nincs ügy és nincs jutalékos rendszer sem. A Fideszes országgyűlési képviselő szerint, itt az ideje annak, hogy Karácsony kiálljon, és reagáljon minderre.
A zuglói MSZP-sek szét akarják lopni a kerületet… - ezt Karácsony mondta abban a nyilvánosságra került felvételben, amelyet a 2019-es választások előtt, a baloldali 444.hu adott hírül.
„Elmondom, hogy miért járna jól Zugló a Horváth Csabával, igazából ott a szocikon való kontrollt, azt csak egy MSZP-s politikus tudja jelenleg megcsinálni, ez a helyzet. És ennek az alternatívája az, hogy egy egyébként sokkal jobb renoméjú, mondjuk volt kirúgott iskolaigazgató, akit a helyi szocik akarnak, aki két perc után nem fogja tudni, hogy hol van és szétlopnak mögötte mindent. A Csabának legalább annyi esze van, hogy tudja, mi az amiért izé...börtönbe lehet menni„
„Ha én visszamegyek Zuglóba, akkor engem elásnak (...) tudnék mesélni néhány sztorit, de a szocikkal közösen nem tudunk indulni.”
A végén a kérdező Tóth Csabára, az MSZP zuglói elnökére, a kerület egyik legbefolyásosabb politikusára tereli szót, akiről Karácsony azt mondja, hogy mindig is mérges viszonyban álltak, de ez a kapcsolat politikailag le volt dugózva.
- Igaz, hogy megfenyegette a családodat?
- Ne viccelj. Többször.
Ennyi pénzt zsaroltak ki a zuglói parkolás és a BKV informatikai rendszereinek működtetéséért:
• 40 millió forint Molnár Zsoltnak
• Minimum 250 millió forint Horváth Csabának és Tóth Csabának
• Havi 10-15 millió Tóth Csabának
• További különmilliók Horváth Csabának
• 30 millió forint Baja Ferencnek
Védelmi pénzzel sarcolták meg a zuglói vállalkozókat szocialista politikusok. A 2016-2019 között is működő korrupciós hálózatot Fuzik Zsolt vallomása buktatta le, akinek a cége működtette a parkolást Zuglóban. Elmondása szerint úgy nyerhették el pályázatot a fővárosi és zuglói önkormányzattól, ha folyamatosan tejeltek cserébe.
Fuzik Zsoltra 2021 nyarán csapott le a NAV bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás gyanújával. A hatóságok szerint társaival 19 milliárd forint értékben állítottak ki fiktív számlákat. Mint kiderült, Fuzikot Horváth Csaba és Tóth Csaba kereste meg a zuglói parkolás ügyével, Molnár Zsolt és Baja Ferenc szocialista politikus pedig, a BKV informatikai rendszereinek működtetéséhez juttatták hozzá és védték be két évig az összegekért cserébe. Ha a vádak bizonyítást nyernek, akkor 8 év szabadságvesztésre is számíthatnak az érintettek.
Tóth Csaba akarata érvényesült a zuglói önkormányzatban. Hatalmaskodásáról több alkalommal beszámoltak a testület képviselői. Egy kiszivárgott felvételen Karácsony Gergely – még a kerület polgármestereként – szintén arról beszélt, hogy Tóth kezében futnak össze a szálak. Karácsony azt ecsetelte, hogy hatalmi kérdésekben nem ő dönt, a helyi szocialisták gyakorlatilag szétlopják az önkormányzatot, Tóth Csabával pedig elmérgesedtek a konfliktusai, s utóbbi még a családját is megfenyegette. Horváth Csaba (aki 2019 óta a kerület polgármestere) Tóth Csaba javára mondott le országgyűlési mandátumáról 2010-ben és vállalta el a párt fővárosi közgyűlési frakciójának vezetését.
Sápi Attila önkormányzati képviselő 2016-ban tűnt el, amikor a zuglói parkolási botrány egyes részletei nyilvánosságra kerültek. Várnai László, egy helyi civil szervezet képviselője azt írta: „Sápi Tóth bizalmi embereként tudott eleget ahhoz, hogy érdemes legyen inkább elásni, mintsem hogy beszéljen”.
Az eltűnt képviselőről annyit tudni, hogy őrző-védő cége 176 millió forintos köztartozást hagyott hátra. A Magyar Nemzet kiderítette, hogy a szocialista politikus cége egy klasszikus körbetartozás haszonélvezője volt, melyet Sápi eltűnése után az adóhatóság felszámolt és törölt a cégjegyzékből. Sápi sokat tudott a zuglói baloldali politikusok üzleti ügyeiről is.