Időről időre fellángol a vita, hogy vajon egészséges-e a kávé.
A kávé több mint egy jóízű, gőzölgő ital vagy üzembiztos reggeli ébresztő. Ugyanis számos pozitív élettani hatása mellett jelentős a társadalmi szerepe is. A kávéfogyasztás kultúrája végigkíséri az elmúlt néhány évszázad történelmét, baráti beszélgetések, romantikus randevúk és fontos üzleti tárgyalások szinte nélkülözhetetlen résztvevője. A tudomány jelen állása szerint a kávé hasznos a szervezet számára, azonban vannak kivételek, amire fontos oda figyelni, mutatjuk.
Túl sok kávé
A maximális adag napi három-négy csésze kávé, ennek a mennyiségnek a legjobb az egészségügyi hatása, ennél több viszont már károkat okozhat, növelheti a szorongás kialakulását, továbbá az alvászavarok, a szívelégtelenség valamint a szívritmuszavar kockázatát, emellett megemelheti a vérnyomást és kiszáradáshoz vezethet
Az instantkávé függöséget okoz
Az instant kávé gyártása során a gyártók gyakran adnak hozzá plusz adalékanyagokat, mint tejport, cukrot, aromákat a gazdagabb íz érdekében. Az instant kávé több koffeint tartalmaz, mint a kávébab, és az ilyen fajta kávé gyakori fogyasztása gyorsan függőséget okoz. Ezenkívül az instant kávé klorogénsavat tartalmaz, amely negatív hatással van a szívre.
Gyógyszerek és kávé
A kávé káros hatással lehet egyes gyógyszerek felszívódására. Nem javasolt például vashiányra szedett gyógyszerrel együtt kávét fogyasztani. De érdemes minden készítmény tájékoztatóját alaposan átolvasni, az esetleges kölcsönhatások miatt.
Kávé éhgyomorra
Tanulmányok szerint a reggeli előtti kávé növelheti a vércukorszintet, és az emésztőrendszer krónikus betegségeinek súlyosbodásához és kialakulásához is vezethet, mint például a gyomorhurut vagy a fekélyek. Étkezés után azonnal kávézni sem jó ötlet, mert ebben az esetben károsíthatja az emésztési folyamatot.