Testükkel védik a város lakói az atomerőművet, komolyan tartanak a szakértők a katasztrófától.
Forrás: Shutterstock
Miközben Bécsben tanácskoznak az atomszakértők az orosz-ukrán konfliktus miatti aggodalmak kapcsán, az orosz hadsereg előtt saját testükkel igyekeznek megvédeni a város lakói Európa legnagyobb atomerőművét, ami igen rossz állapotban is van.
Az atomerőmű elleni esetleges orosz támadással kapcsolatos riadalmat Anton Herascsenko, az ukrán belügyminiszter tanácsadója a közösségi médiában tett bejegyzésében vetette fel.
Az ukrán média beszámolói szerint a város lakói és az erőműben dolgozók az utcára vonultak, hogy megakadályozzák az orosz erők közeledését. A zaporizzsjai atomerőmű Európa legnagyobb atomerőműve és a világ 10 legnagyobb atomerőműve közé tartozik. Energodar városát 1970. június 12-én alapították az atomerőmű felépítésére és kiszolgálására.
Mint ismert, az orosz csapatok csaknem egy héttel ezelőtt, súlyos harcok árán elfoglalták a csernobili atomerőművet. Nem sokkal később Kijev arról tájékoztatott, hogy a csernobili mérőállomások jelentős része a radioaktivitás szintjének megemelkedését jelezte, hozzátéve, hogy a harcok és a megszállás miatt nem lehet kideríteni, miért emelkedett meg a sugárzás szintje a csernobili tiltott zónában.
Mindezek miatt súlyos aggodalmának adott hangot a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatója, sajtóforrások szerint pedig a NAÜ vezetői szerdán Bécsben tanácskoznak a harcok nukleáris létesítményekre jelentett veszélyeiről.
Rafael Grossi - akinek szavait a Daily Mail című brit napilap idézte - leszögezte, hogy bármely, ukrán nukleáris létesítményt érő baleset súlyos következményekkel járna a közegészségügyre és a környezetre nézve.
Ukrajnában jelenleg négy atomerőmű működik, amelyek az ország villamosenergia-ellátásának mintegy felét biztosítják.