Választás

Választás 2022: hogyan szavazhatok?

Létrehozva: 2022.03.30.

Módosítva: 2022.03.30.

Összeszedtük a legfontosabb információkat arról, hogyan is választhatunk 2022-ben.

Tapolcai időközi választás

Hogyan zajlik a szavazás 2022-ben?

Az országgyűlési képviselők választása egyfordulós, a választópolgárok két szavazattal rendelkeznek:

  • Egyéni képviselő körzet képviselőjére. (Egyéni képviselői körzetből 106 van az országban, így 106 képviselői hely sorsa dől el.)
  • Országos párlistára. (Az országos listán 93 országgyűlési mandátum sorsa dől el.)

A 2022-es országgyűlési választással egy időben népszavazásra is sor kerül, négy kérdésben szavazhatnak a magyar állampolgárok.

Szavazni április 3-án 6 órától 19 óráig lehet.

Mi történik, ha a szavazás napján 19 óra után még mindig sorban állok? Nem tudok szavazni?

A 19 órakor sorban álló választópolgárok még szavazhatnak. 19 óra után már nem lehet beállni a sorba.

Mikor lesz eredmény?

Nemzeti Választási Iroda (NVI) várhatóan már a választás éjszakáján előzetes eredményt közöl, azonban a választás jogi eredményét csak a külföldi urnák hazaszállítása és a levélben leadott szavazatok megszámlálása után állapítják meg: az egyéni választókerületek eredményét legkésőbb április 9-én, a választás országos eredményét pedig legkésőbb április 22-én.

 

Az új Országgyűlésnek legkésőbb május 3-ig kell megalakulnia. Az ülést a köztársasági elnök hívja össze, a miniszterelnököt a köztársasági elnök javaslatára az Országgyűlés – tagjai többségének szavazatával – választja. A miniszterelnök megválasztásáról, továbbá a kormány programjának elfogadásáról az Országgyűlés egyszerre határoz.

Fotó: Balogh Zoltán

Kik szavazhatnak a 2022-es választáson?

Minden nagykorú (vagyis 18. évet betöltött, vagy annak betöltése előtt házasságot kötött) magyar állampolgárnak joga van ahhoz, hogy szavazzon az országgyűlési képviselők választásán. Nem rendelkezik választójoggal az, akit bűncselekmény elkövetése vagy belátási képességének korlátozottsága/ hiánya miatt a bíróság a választójogból kizárt.

Január 26-i névjegyzéki állapotnak megfelelően február 11-ig 7,8 millió magyarországi lakóhellyel rendelkező választónak kellett kézhez kapnia a névjegyzékbe való felvételről szóló értesítést. Aki ezt nem kapta meg, a jegyzőnél, a helyi választási irodában kérheti. A helyi választási irodák elérhetősége itt található meg.

Hol szavazhatok?

A választásokon való részvételének helye és módja elsősorban attól függ, hogy rendelkezik-e magyarországi lakcímmel. A választásokon elsődlegesen a lakcíme szerinti szavazókörben szavazhat. Az egyes választástípusokhoz kapcsolódóan azonban különböző lehetőségei vannak, ha máshol (másik szavazókörben) kíván szavazni, illetve amennyiben fogyatékossággal él vagy mozgásában korlátozott. 

A saját szavazóhelyiségünket itt lehet megtalálni.

Milyen papírok kellenek a 2022-es választás során?

A választáson történő részvételhez szükséges, hogy április 3-án önnél legyenek azon okmányai, amelyekkel igazolni tudja személyazonosságát (ezt megteheti érvényes személyazonosító igazolvánnyal, útlevéllel vagy vezetői engedéllyel), a lakcímét és személyi azonosítóját (pl. lakcímkártyával).

Egy korábbi kormányrendelet értelmében valamennyi, 2020. március 11. napján vagy azt követően 2022. május 31. napjáig lejárt vagy lejáró személyazonosító igazolvány, vezetői engedély és útlevél 2022. június 30. napjáig érvényes.

Hogyan lehet szavazni 2022-ben?

Érvényesen szavazni csak a hivatalos, a számláló bizottság által lepecsételt szavazólapon lehet, a szavazólapon szereplő jelöltre és listára.

A felsorolt jelöltek, listák közül csak egyet lehet választani, több választás esetén a szavazat érvénytelen lesz.

Érvényesen szavazni a jelölt neve melletti, illetve a lista neve feletti körbe tollal írt két, egymást metsző vonallal lehet (X vagy +).

A szavazólapot a kitöltést követően borítékba kell helyezni, és a borítékot a szavazóurnába kell dobni. A szavazólap borítékba tétele belföldi szavazásnál – az átjelentkezés kivételével – nem kötelező. 

Átjelentkezéssel és külképviseleten szavazó választópolgár a szavazólapot a kitöltést követően zöld borítékba helyezi és lezárja, s ezt követően az urnába dobja. Csak a lezárt borítékban elhelyezett szavazólap érvényes.

Van-e lehetőség rontás esetén a szavazólap kicserélésére?

Ha a választópolgár a szavazólap urnába dobása előtt jelzi, hogy a szavazólap kitöltését elrontotta, a rontott szavazólapot a szavazatszámláló bizottság bevonja, egy külön e célra szolgáló borítékba helyezi, és a rontott szavazólap helyett új szavazólapot ad ki. 

Egy választópolgár rontás miatt csak egyszer kérhet új szavazólapot.

Érvényes-e a szavazólap, ha nincs lepecsételve?

Nem, az a szavazólap, amely nincs ellátva a hivatalos bélyegzőlenyomattal, érvénytelen.

Érvényes-e a szavazat, ha nincs borítékban?

Igen. A belföldi szavazókörben történő szavazás során – az átjelentkezés kivételével – a boríték használata nem kötelező. 

Mindhárom szavazólapon kötelező szavazni április 3-án?

Nem. Bármelyik szavazólapot figyelmen kívül hagyhatja, illetve bármelyik szavazólapon szavazhat érvénytelenül.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek