Nem mindenütt ünneplik ugyanúgy a húsvétot. Van, aki a mi szokásainkra néz kerekedő szemekkel, de bizony a világ más tájain is akadnak olyan hagyományok, amelyek másutt teljesen ismeretlenek.
Egészen bizonyos, hogy sokaknak a magyar húsvéti hagyományok jelentenek meglepetést, és nem értik, miért kell például teli vödör hideg vízzel közelíteni a sikoltozó és menekülő lányok felé. Ugyanígy más nemzeteknek is vannak fura húsvéti szokásaik. Ezekből gyűjtöttük össze a legkülönlegesebbeket.
1. Ausztrália: Csokinyúl helyett...
Ausztráliában nem csokinyulat találhatunk az üzletekben, agy legalábbis nem csak csokinyulat. A szigetországban ugyanis előszeretettel öntik édesség-formába húsvétkor a kihalófélben lévő erszényesnyulakat. Bár nyulaknak hívják őket, mivel erszényesek, közelebb állnak a vombatokhoz és kengurukhoz. Hat alfajukból négy már kihalt, a természetben pedig nagy valószínűséggel már egyáltalán nincs életképes populációjuk. Az ausztrálok jól tudják: minden falat csoki-erszényesnyúl az állatok megmentére hoz pénzt.
2. Franciaország: A világ legnagyobb omlettje
Franciaországban, jelesül Bessières településén húsvét hétfőn 15 ezer tojást törnek fel, hogy gigantikus omlettet készítsenek, melyből aztán ezrek lakomázhatnak. Állítólag anno Napóleon a környéken állomásozva azt kérte, készítsenek egy hatalmas omlettet a katonáinak, ez szolgált az órásomlett-sütés alapjául. A gigantikus Omlett Lovagjai (igen, ennyire komolyan veszik a franciák a kérdést) a hetvenes évektől kezdve készítik a különleges méretű húsvéti fogást. Igaz, ekkor még csak pár száz tojásból dolgoztak, de hát haladni kell a korral! Egyébként Franciaországban több település is van, ahol él az óriásomlett húsvéti hagyománya, de kétségtelenül ez a legemberesebb adag.
3. Új-Zéland: Versenyszerű nyúlvadászat
Míg a világ többi táján mindenki az elrejtett húsvéti tojásokat keresgéli, Új-Zélandon a nyulak bújnak el: a helyiek ugyanis húsvétkor Alexandra környékén tradicionálisan fegyvert ragadnak és hatalmas nyúlvadászatba kezdenek. Egy hosszú hétvége alatt jellemzően 10 ezer nyúl találkozik a teremtőjével. Noha az ünnepi, versenyszerű nyúlvadászat kegyetlennek tűnik, a szigetországban azonban környezetvédelmi szempontból szükséges. A versenyt a kilencvenes évek óta rendezik meg, jellemzően 4-500 résztvevővel. A tavalyi győztes egymagában közel 1200 nyulat lőtt le.
+1. Görögország: Csak a piros
Noha a tojásfestés hagyománya szinte mindenütt él, Görögországban ezt egy picit másképp csinálják: itt ugyanis kizárólag piros festékhez nyúlnak húsvétkor. Hogy miért? Nos, a piros a vér, kiváltképp Krisztus vére, ezáltal az élet színe, a tojás pedig ősidők óta a megújulás szimbóluma, így a piros tojás az élet győzedelmeskedése a halál felett.