Veszély

Rengeteg az omladozó, ránézésre is életveszélyes erkély Budapesten

Létrehozva: 2022.04.19.

A VII. kerületben, a Wesselényi utcában leomlott egy ház oldalának egy része, ami megijesztette a kerületi lakosokat. Azóta rend lett, és a ház felújítására is készülnek, de folyamatos probléma Budapesten, hogy az omladozó állagú házak miatt veszélybe kerülhetnek a járókelők.

Forrás: Metropol

Tele volt a Facebook azzal, hogy a VII. kerületben hatalmas darabok omlottak le egy ház oldalából Budapesten, a Wesselényi utcában nemrég. A helyszínt elkerítették egy ideig. Az eset után nem sokkal a Metropol munkatársai is kint jártak a helyszínen, ahol még mindig lehetett látni az omlás maradványait. A föld a ház előtt a vakolattól fehérre volt “festve”, de az elkerítésre szerencsére már nem volt szükség. Az viszont jól látszik most is, hogy a házról már többször is eshettek le darabok, ugyanis a homlokzat több ponton is hiányos volt. Bizonyos részeken kifejezetten nagy darabok is hiányoztak az épület oldalából.

„Gyorsan elkerítettem az egészet”

„Vasárnap kaptam egy telefonhívást, amiben közölték, hogy mi a helyzet, bár messze volt, de saját magam kerítettem el a leesett törmelékeket még aznap. Kedd reggelre tudtam bérelni egy emelőkocsit, amivel utána el tudták végezni a veszélytelenítést, így kedd délelőttre megszűnt a vészhelyzet is” - mondta a Metropolnak a ház közös képviselője, Rétfalvi Tamás, aki szerint tervben van a ház felújítása.

Magántulajdonú a ház, készülnek a felújításra

„Ez egy társasház, ami nagyobb részben magántulajdonban van, az önkormányzat tulajdonában egy lakás és egy pince van. Jelenleg nem pályázunk semmire, mert épp folyamatban van a tetőtér beépítése. Ez azt jelenti, hogy az egész társasház megújul, ami többek között a homlokzat felújítását is jelenti” - árulta el Tamás. Most azon dolgoznak, hogy mindenkinek megfelelő szerződést készítsenek.

A társasháznak karbantartási kötelezettsége van

„Folyamatos karbantartási kötelezettsége van a társasháznak, ami azt jelenti, hogy állandó jelleggel biztosítani kell az üzembiztos működést, hogy a társasház a homlokzata ne szakadhasson le” – magyarázta Weisz Gábor Miklós, a Magyar Közös Képviselők Egyesületének elnöke, aki hangsúlyozta, hogy lehetnek társasházanként kivételek, de szinte minden esetben a társasház felelőssége, ha ilyen történik. A közös képviselő felelőssége is felmerülhet, ha ő tudott az erkély rossz állapotáról, hiszen annak tényét a társasház kezelője felé továbbítania kellett volna. - A társasházkezelőnek biztosítania kell, hogy a közös tulajdon ne okozzon kárt se a tulajdonosoknak, se az utcának – tette hozzá. Egy rosszul karbantartott épület okozta baleset miatt kártérítésre is lehet kötelezni a tulajdonosokat.

„Sajnos nincsen olyan kötelezettség előírva a társasházi tulajdonosok felé, hogy például 10 évente ellenőriztessék az erkélyek műszaki állapotát. Ugyanakkor létezik egy általános kötelezettség arra vonatkozóan, hogy a homlokzat ne veszélyeztessen életet. Kétféle igény keletkezhet ilyen helyzetben: az egyik a kártérítési igény, a másik pedig a helyreállítási igény. Az egyik a helyreállításért nyújtható be, a másik pedig a keletkezett kár okán, ilyen a haláleset is. A kártérítési igényt peres úton követelhetik a társasháztól. A helyreállítási kötelezettséggel kapcsolatban pedig a kormányhivatalt, mint építési hatóságot kell megkeresni” – tette hozzá Weisz Gábor Miklós.

Tele van életveszélyes erkélyekkel Budapest: 10 perc alatt 7 omladozót lehet összeszámolni

Legutóbb január elején vesztette életét egy 53 éves nő, aki egy harmadik emeleti lakás erkélyére ment ki rágyújtani, de a korláttal együtt kizuhant. Egy évvel korábban a József körúton történt hasonló halállal végződő tragédia.

Fotó: NZ/MK / Metropol

Két éve alig van felújítási pályázat Budapesten, miközben rengeteg az életveszélyes erkély. Pedig évente történik olyan haláleset, ami az elkorródálódott erkély miatt történik. Az elmúlt két évben azonban a fővárosi kerületek többsége csak veszélyhelyzeti pályázatokat hirdet meg, épület- vagy homlokzatfelújításit elvétve. A budapesti önkormányzatok döntő többsége jelentősen csökkentette a felújítási támogatásokat. Legtöbb esetben veszélyhelyzeti pályázatok váltották fel a korábbi homlokzat- vagy épület-felújítási tendereket. Így tisztelet a kivételnek (például a Belváros és a XIII. kerület), de a társasházak elestek azoktól a számukra jelentős forrásoktól, amelyek hasznosan előmozdítanák a komolyabb rekonstrukciós munkálatok kivitelezését.

„Ez az önkormányzatoknak a feladata, de lényeges lenne, hogy a korábbi támogatási program helyreálljon” - mondta Gulyás Gergely a Metropolnak az egyik Kormányinfón. A Miniszterelnökséget vezető miniszter arra a kérdésre, hogy kért-e már a kormánytól segítséget Karácsony Gergely főpolgármester vagy önállóan a kerületek, így válaszolt: „A kormány ilyen megkeresést nem kapott. Pedig partnerségről mindig lehet beszélni. A politikai harcok előtt a párbeszéd adott volt, még akár egy ellenzéki polgármesterrel is” – fejtette ki Gulyás Gergely.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek