Atom

"Tragédia az emberiség számára" - a csernobili atomerőműből aggasztó hírek szivárogtak ki

Létrehozva: 2022.04.09.

Katasztrófával fenyeget a csernobili erőmű.

Csernobil a megszállás alatt

Az észak-ukrajnai csernobili egykori atomerőművet már az invázió első napján birtokba vették az orosz erők. Február 24-én délután az orosz erők harckocsikkal és páncélozott járművekkel körülvették Csernobilt. Az üzemet biztosító mintegy 170 ukrán nemzetőrt a pincébe vitték és ott tartották fogva. Ezután orosz katonák fegyverek és robbanóanyagok után kutattak a helyiségekben.

A mérnökök, felügyelők és egyéb műszaki személyzet folytathatta a munkát. A következő két napban az orosz Roszatom atomenergia-ügynökség csapatait hozták be. 

A csernobili munkatársak ellenőrizték az erőmű karbantartását. Ez nem egy működő erőmű, de radioaktív hulladékot tárolnak a világ legrosszabb nukleáris katasztrófájának helyszínén. Az 1986-os baleset óta dollármilliárdokat költöttek a tisztításra és a további szennyeződés visszaszorítására. Ha a telephely körülményeit nem ellenőrzik megfelelően, nagy a nukleáris anyag kibocsátásának kockázata.

"Tudni akarták, hogyan kezelték a létesítményt. Információt akartak az összes eljárásról, dokumentumról és műveletről. Megijedtem, mert a kihallgatás állandó volt, és néha erőszakos is" - mondta Olekszandr Lobada, az állomás sugárbiztonsági felügyelője.

Az erőmű főépületének legfelső emeletén egy hosszú, keskeny átjáró két oldalán helyezkednek el a kulcsfontosságú helyiségek, ahonnan a helyszínt irányítják. Néhány szoba zárva volt. Amikor az oroszok nem találták meg a kulcsokat, betörtek a szobákba, és kivágták az ajtónak azt a részét, amelybe a zár be volt ágyazva.

"Folyamatosan tárgyalnunk kellett velük, és visszafogottnak kellett lennünk, nehogy megsértsük őket, és így lehetővé tették a személyzetünknek, hogy irányítsák a létesítményt" - mondta Valeriy Semonov mérnök.

Amikor három napra megszakadt az állomás áramellátása, Valerij azt mondta, mindent megtett, hogy üzemanyagot keressen a generátor működéséhez, és még az oroszoktól is lopott.

"Ha elveszítettük volna az áramellátást, az katasztrofális lehetett volna" - magyarázta Olekszandr. "Radioaktív anyag szabadulhatott volna ki. Elképzelheti a méretét. Nem a saját életemet féltem. Féltem attól, hogy mi lesz, ha nem leszek ott, és nem figyelem az üzemet. Féltem, hogy ez lesz. Tragédia az emberiség számára."

A „Vörös Erdő” nevű erőmű mögötti terület a Föld egyik legradioaktívabb helye. Az ukrán hadsereg által közzétett drónfelvételek azt mutatják, hogy orosz katonák lövészárkokat ástak, és ott is maradtak. Ez a bizonyíték arra, hogy a katonák milyen keveset tudtak a nukleáris biztonságról.

Közvetlenül a megsérült atomreaktort védő szarkofágon kívül orosz katonák homokzsákokat halmoztak fel, amelyek mögé elbújhattak, ha megtámadják őket. Valerij ezen gúnyolódott, mondván, hogy az ukrán katonaság álmában sem akar atomreaktort lőni.

(via)

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek