Petőfi Sándor versével jelentkezett a színművészetire, most pedig már több száz költeményét szavalja, tanulmányozza, sőt műbajuszt ragaszt, felveszi a bocskai öltönyt és a fehér inget, hogy úgy nézzen ki, mint a nemzeti hősünk. Bánföldi Szilárd, a nyárlőrinci születésű színművész lassan fél életét a költő bőrébe bújva éli.
A 2022-es és 2023-as esztendő Petőfi Sándor születésének 200 éves évfordulójáról szól. Különleges időutazás ez, amit a 30 éves Bánföldi Szilárd egyedi módon használ ki, ő maga szellemül át Petőfi Sándorrá.
„2012-13-ban, amikor készültem az egyetemi felvételire, a színművészetire – Budapestre és Kaposvárra is – az 5 monológ és a dalok mellet, 10 verssel is kellett készülni, amiből egy nekem Petőfi Sándor: Ha férfi vagy, légy férfi című verse volt. Ekkor kezdődött különös kapcsolatunk, ami az egyetemi évek alatt elmélyült, sokat foglalkoztam vele. Mikor végeztem és elkezdtem színészként dolgozni mégis abbamaradt, de most új apropója lett” – mesélte a kezdetekről Bánföldi Szilárd.
Tényleg ismerjük Petőfit?
Nagy kérdés, hogy mennyire ismerjük Petőfi Sándort? Tudunk-e tőle verseket, vagy csak verscímeket? Ki volt ő, milyen ember és milyen költő?
„Magyarország egyik legismertebb költőjéről beszélünk, aki döbbenetes életművet hagyott hátra annak ellenére, hogy mindössze 26 éves volt, amikor meghalt. Közel 6-8 év alatt hozta létre azt, ami miatt 200 év elteltével is a legnagyobbak között emlegetjük, másnak ez 2-3 emberöltő lenne. Több, mint 900 verset írt, és még én sem értem mindennek a végére. Folyamatosan tanulmányozom életéről az érdekességeket. Hogy igazán Petőfivé tudjak válni abban nagy segítségemre volt a kiskőrösi Petőfi Sándor Szülőház és Emlékmúzeum is, akiktől rengeteg helyszíni támogatást és életrajzi könyveket kaptam” – tette hozzá a színész, aki már szinte teljesen Petőfi bőrébe bújt.
Műbajusz és “petőfis frizura”
Bánföldi Szilárd a külsejét is nemzeti hősünkhöz alakította, amihez a korabeli festmények adták a támpontot, hiszen mindenkinek a fejében ezek alapján él egy kép Petőfiről.
„Elképzeljük őt bajusszal, szakállal, és azt éreztem, hogy ha igazán „petőfis” akarok lenni, akkor erre is szükségem lesz. Szerettem volna megnöveszteni a bajuszom, de nem kompatibilis a többi színházi szerepemmel, így maradt a műbajusz. A hajamat kezdetben fodrász csinálta meg, de mostanra a párom is megtanulta, hogy kell Petőfis frizurát alkotni, így ő készíti el. A Bocskai öltöny, a fehér ing és a cipő pedig hamarosan bővülni fog, néhány kiegészítőt is beszerzek, hiszen Petőfi sem mindig ugyanabban a ruhában volt” – árulta el a kulisszatitkokat Szilárd.
A Petőfi Emlékévnek és az életre keltett költővel az a cél, hogy a Petőfi-kultusz újra fellendüljön, egyben a hozzá kapcsolódó helyszíneket népszerűsítse Bács-Kiskun megyében. Hogy a magyarok – fiatalok és idősek – örömmel vegyék elő a költő egyik-másik verseskötetét, vagy keressenek rá az interneten.
„Azzal, hogy beöltözök Petőfinek, megjelenek így a rendezvényeken, elszavalok egy verset az emberek kapnak egy testközeli élményt. Fotózkodnak, szelfiznek velem, majd megmutatják az ismerőseiknek, vagy kiposztolják a közösségi médiába, hogy Petőfivel találkoztak. Így kicsit újra él és létezik a nagy költő, ettől válik igazi élménnyé a Petőfi-kultusz. Mióta Petőfivel foglalkozom nagyon sok versét olvastam és azt érzem, hogy a költő lényegi személyiségét a versein keresztül tudom a legjobban megérteni. Nekem sokat tanít, magánemberként és színészileg is” – mondta Bánföldi Szilárd.
TikTok sztár lett 199 évesen
Ami igazán kuriózum, hogy a modernkori Petőfinek van saját Facebook, Instagram, sőt TikTok-oldala is. Ezek pont a fiatalok miatt hangsúlyosak, hogy így eljusson hozzájuk a költő szellemisége és kultúrájának sokszínűsége.
„A TikTokon már közel 13 ezer követőm van. Van videó, amit már 300 ezren néztek meg, nagyon szeretik a fiatalok, úgy tűnik jól sikerült a fogadtatás. Így nem csak élőben, de a közösségi médiában is lehet találkozni Petőfivel, de a nyáron több programon is feltűnök majd a Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat szervezésében” – tette hozzá mosolyogva a színész.