Betegség

Müller Cecília elárulta, hogyan terjed a majomhimlő

Létrehozva: 2022.06.02.

Egy 38 éves férfinél diagnosztizálták a majomhimlőt – jelentette be Müller Cecília. Az országos tisztifőorvos arra kért mindenkit, ha valakinél felmerül a gyanú, hogy elkapta a majomhimlőt okozó vírust, mindenképp forduljon orvoshoz!

Forrás: Shutterstock

Müller Cecília kiemelte: a szoros testi kontaktuson kívül a fertőzés egyéb használati tárgyakkal, például törülközővel, ágyneművel is átadható a majomhimlő. A betegség 2-4 hétig tart, a fertőzöttet el kell különíteni.


Jó tudni: láz jelzi a fertőzés kezdetét


Az ilyenkor tipikus tünetek a lázon kívül a fej-, torok- és izomfájdalom, a fáradtság és a nyirokcsomók duzzanata. Majd kiütések jelennek meg, ezek először apró hólyagok, amik aztán megtelnek folyadékkal vagy gennyel, majd kifakadnak és bevarrasodnak. Ez a stádium jellemzően 2-4 hétig tart. A varrasodás már gyógyulásra utal, ám egészen idáig fertőz a beteg. Enyhe lefolyás esetén előfordulhat, hogy csak apró, piros foltok jelennek meg a testen, a hólyagosodás elmarad - részletezte a tisztifőorvos. 

MÜLLER Cecília
Fotó: Mónus Márton

 

A jelenleg elérhető oltást felesleges beadatni


Rusvai Miklós virológus a Borsnak elmondta: a majomhimlő ellen az egyetlen megoldás az oltás. – Mivel a feketehimlő vírus a 70-es évek végén eltűnt, a kötelező oltást megszüntették világszerte, így Magyarországon is. Ugyan stratégiai készlet van világszinten az oltóanyagból, de azt még nem szabadították fel. Ha megteszik, valószínűleg célzottan, a fertőzöttekkel kapcsolatban lévőket fogják beoltani – magyarázta a professzor, aki hozzátette: a bárányhimlő elleni oltást teljesen felesleges beadatni, mert semmilyen védelmet nem nyújt a majomhimlő ellen.

Rusvai Miklós szerint csak oltással lehet védekezni a majomhimlő ellen  Fotó: Markovics Gábor


Csak indokolt esetben vetik be a vakcinát


A feketehimlő elleni védőoltást csak indokolt esetben, orvosi javaslatra és kórházi körülmények között lehet alkalmazni – hangsúlyozta a megelőzés kapcsán Müller Cecília, aki azt is kiemelte: a feketehimlő elleni védőoltás beadásának időtartama limitált, tehát a bizonyítottan majomhimlős beteg szoros kontaktjának csak akkor ajánlott az oltás, ha a kontaktus óta nem telt el négy nap.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek