Vírus

Mutatjuk, ezek a legnagyobb tévhitek majomhimlőről

Létrehozva: 2022.06.14.

Rengeteg álhírt cáfolnak a tudósok az új betegséggel, a majomhimlővel kapcsolatban. Mivel a vírus szoros kontaktussal terjed, ezért biztos, hogy nem kell lezárásokkal számolni. Ez azt jelenti, hogy az életünk a régi mederben folyhat tovább és a nyaralásokat sem fogják korlátozni.

Szinte fel sem ocsúdott a világ a koronavírus-járványból, pár hét múlva megjelent egy másik kórokozó, a majomhimlő. Ugyan egyre több helyről halljuk, hogy újabb és újabb eseteket jelentenek be, mégsincs félnivalónk a vírustól, pedig számtalan álhírt és tévhitet gyártottak a közösségi médiában.

Nem megoldás a korlátozás

A legnagyobb álhír, hogy ismét korlátozásokat terveznek az államok vezetői, sőt, már-már majomhimlő-zárlattal riogatnak. Ezzel szemben az igazság az, hogy a vírus nem hasonlít a Covidra, csak korlátozottan terjed. A virológusok szerint szoros kontakt kell hozzá, tüsszentéssel nem, de például egy közösen használt törölközővel átadható a kórokozó. Ráadásul aki elkapja a majomhimlőt, csak a tünetek megjelenésétől válik fertőzővé, így könnyebben felismerhető és elkülöníthető az, aki beteg lesz. Ebből fakadóan Peter Horby, az Oxfordi Egyetem Pandémiatudományi Központjának igazgatója szerint

 nem lesz szükség korlátozásokra, elegendő, ha a betegeket karanténba teszik, a kontakt-személyeket pedig megfigyelik.

Afrikából származik, nem laborból

Olyan összeesküvés-elméletek is szárnyra keltek, hogy a majomhimlő nem valódi vírus, és egy laboratóriumból engedték ki a világra. Ezzel szemben a tudósok feltérképezték a kórokozó eddig bejárt útját, és sikerrel visszavezették egy Nyugat-Afrikában terjedő majomhimlő-törzshöz. 

– Épp emiatt nincs semmi alapja annak az állításnak, hogy a majomhimlő egy laborból szökött meg – mondta Peter Horby professzor. 

majomhimlő nő
A vírus szoros testi kontaktussal, közös ágyneművel, törölközővel terjed Fotó: Shutterstock

Semmi köze a Covid-vakcinákhoz

A legfurcsább állítás szerint szoros kapcsolat lehet a koronavírus ellen beadott AstraZeneca vakcinák és a majomhimlőjárvány kitörése között. Ehhez képest a védőoltásban benne lévő csimpánz-adenovírust úgy módosították, hogy az emberben ne tudjon szaporodni és ne okozzon megbetegedést. A majomhimlőt pedig egy más típusú, a himlővírusok családjába tartozó kórokozó váltja ki.

Három fertőzött van hazánkban. Hétfőig összesen három betegnél igazoltak majomhimlő fertőzést a Nemzeti Népegészségügyi Központ laboratóriumában. Egy 38, egy 35 és egy 24 éves férfi érintett eddig a betegségben. Az NNK arra kéri a lakosságot, hogy aki majomhimlő gyanús tüneteket észlel magán, mielőbb forduljon orvoshoz.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek