Nemcsak a háztartásban, a szódabikarbóna a kertben is fontos szolgálatot tesz. A növények gombásodásától kezdve a rovarok távoltartásán át számos hasznát vehetjük a sófajtának.
Bizonyára minden háziasszony jól tudja, hogy érdemes egy tasak szódabikarbónát tartani a konyhaszekrényben, csak a biztonság kedvéért. A sokoldalú sófajta számos, otthon felmerülő problémára ad kiváló megoldást, van azonban egy olyan oldala is, amelyről csak kevesen tudnak: a szódabikarbóna ugyanis a kertben is nagyszerűen hasznosítható.
A nátrium-hidrogén-karbonát, azaz a szódabikarbóna egy egyszerű, természetes, erősen lúgos só, ami semlegesíti a savakat, miközben azokkal keveredve szén-dioxid szabadul fel. Sütés vagy főzés során az összetevőket megemeli, ezért például kenyérkészítéshez is használják, emellett köztudottan jó tisztítószer, enyhe csiszoló-, és szagsemlegesítő tulajdonsággal.
A szódabikarbóna közkedvelt szereplője a háztartási feladatok elvégzésének. Csak néhányat felsorolva a szódabikarbóna:
A szódabikarbóna nemcsak takarításra, vagy más, háztartási feladatok során használható: számos kerti felhasználásra is alkalmas. Kertünkben a szódabikarbóna képes:
Számos betegség támadhatja meg a kertünkben zöldellő növényeinket, gyümölcseinket és zöldségeinket. Az egyik leggyakoribb, ugyanakkor legnagyobb probléma a gombásodás, amire megoldást jelenthet a szódabikarbóna.
A szódabikarbóna vegyületei képesek megakadályozni a gombaspórák kialakulását és terjedését, ám magukat a spórákat nem pusztítják el. A legjobb természetes gombaölő szer elkészítéséhez keverjünk össze négy evőkanál szódabikarbónát négy liter vízzel, alkalmazásához pedig használjunk egy egyszerű szórófejes adagolót.
A keverék kifejti hatását a közönséges dísznövényeken és a zöldségnövényen is.
A szódabikarbóna a lisztharmat ellen is felveszi a harcot, a házi készítésű szerhez pedig mindössze néhány hozzávalóra lesz szükségünk.
Összetevők: 1 ek szódabikarbóna * 4 liter víz * 1 ek mosogatószer * 1 ek növényi olaj
Használat: Szórófejes palackból permetezve hetente alkalmazzuk a szennyezett növényen – lehetőleg kevésbé napos időben, hogy a levelek ne égjenek meg.
A legtöbben igyekeznek vegyszerek nélkül megszabadulni a kertet és a virágágyásokat megtámadó gyomnövényektől. Erre a célra is remekül hasznosítható a szódabikarbóna, ráadásul a mérgekkel ellentétben nincs utóhatása.
Alkalmazhatjuk a gyepen – ebben az esetben szórjunk szódabikarbónát a járdaszélekre és a repedésekbe: hatására elpusztulnak a kihajtott gyomok, újak pedig nem fognak tudni növekedni.
Alkalmazhatjuk emellett virágágyásokban is – ebben az esetben gondosan locsoljuk meg a gyomnövényeket, majd egy-egy teáskanál szódabikarbónával szórjuk meg a teljes növényt.
Érdemes óvatosan bánni a szódabikarbónával történő gyomirtással, az ugyanis – mint ahogyan a gyomnövényeket – a hasznos növényeinket is károsíthatja.
Mint ahogyan a gyomnövények esetén, a rovarokkal is felvehetjük a harcot természetes úton, például szódabikarbónával is. Sok kerti kártevő nem szereti a szódabikarbóna illatát és ízét, ezért inkább elkerülik – ez pedig azt is jelenti, hogy a sófajta jól használható a rovarirtáshoz.
A hangyákat, az ezüstös pikkelykéket, a meztelen csigákat, a csótányokat és még számos más kártevőt távol tart a szódabikarbóna, ám érdemes odafigyelni rá, hogy közvetlenül ne szórjuk azt a megóvni kívánt növényeinkre.
Körülbelül 7 liter vízhez adjunk hozzá: 3 ek szódabikarbónát * 2 ek repceolajat * 2 ek folyékony szappant * és 2 ek ecetet. A keveréket öntsük egy szórófejes adagolóba, és permetezzük egyenesen a növényre, amit ezzel megvédünk a levéltetvektől, a lisztbogaraktól és a pajzstetvektől.