Hőhullám

Újra beköszöntött a kánikula, súlyos dologra figyelmeztet a szakember

Létrehozva: 2022.07.20.

Ismét forró levegő érte el hazánkat, mindenki nehéz napok elé néz. A szakember szerint hűsöléssel és sok folyadékkal csökkenthetjük a szervezetünk terhelését és az infarktus kockázatát.

Újra beköszöntött a kánikula, súlyos dologra figyelmeztet a szakember

Újra beköszöntött a tartós kánikula, ráadásul a rekkenő hőségnek most még a végét sem látjuk. Szerencsére nálunk nem olyan súlyos a helyzet, mint Spanyolországban és Franciaországban, ahol 43 fokot is mértek, de a 35 fok feletti forróságot különösen nehéz átvészelni, pláne az időseknek.

– Ez a folyamatos, tartós hőterhelés nagyon megterhelő. Ráadásul mindennek tetejébe, pénteken-szombaton egy gyenge hidegfront is érkezik, így a frontérzékenyeknek még nehezebb lesz kibírni a következő időszakot – hívta fel a figyelmet Pintér Ferenc meteogyógyász, a MeteoKlinika igazgatója. A szakember szerint a legfontosabb, hogy a folyamatos hőterhelést időnként megszakítsuk.

Pintér Ferenc, meteogyógyász
Pintér Ferenc meteogyógyász szerint a legfontosabb, hogy a szervezetünket ért hőterhelést szakítsuk meg napközben Fotó: Facebook

Mivel ilyenkor sokkal jobban kifárad a szervezet, megnő a kockázata az infarktusnak és a stroke-nak. Épp ezért fontos, hogyha a szabadban vagyunk, lehűtsük magunkat.

Erre nagyon jó lehet például egy légkondicionált helyiség, de ne csak öt percre üljünk be pihenni, hanem legalább fél órára – hangsúlyozta Pintér Ferenc. A nagy hőségben nemcsak a meleg, hanem a káros UV-B sugarak is nagy kellemetlenséget okoznak.

– 10 és 16 óra között tilos a napon tartózkodni, az érzékeny bőrűeknek különösen! Ha mégis ki kell mozdulnunk, válasszuk az utcák árnyékos oldalát, illetve mindenképpen legyen rajtunk valamilyen fejfedő vagy kalap. A kisebb utazásokat, vásárlásokat pedig időzítsük inkább a kora reggeli vagy az esti órákra – javasolta a meteogyógyász.

Menet közben jól jöhet egy ivókút, fontos, hogy a szokottnál több folyadékot igyunk Fotó: 24 óra

A kánikula együtt jár a fokozott folyadékbevitellel. A szakértő szerint a napi átlag két liter folyadékot nyugodtan emeljük fel háromra, de azok, akik extrém meleg helyen, például konyhán dolgoznak, öt-hat litert is ihatnak.

– Az izzadás miatti só- és ásványianyag-vesztést akár kissé megsózott vízzel, paradicsomlével, valamint cukormentes gyümölcslevekkel pótolhatjuk – tette hozzá a MeteoKlinika igazgatója, aki arra kért mindenkit, figyeljünk oda szeretteinkre, szomszédainkra, ismerőseinkre a tartós hőségben is.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek