A kormány célja a rezsicsökkentés megtartása a lehető legtöbb fogyasztó esetében, de számtalan kérdés felmerült az új szabályozás kapcsán. Mennyi lesz a rezsi, mi az a lakossági piaci rezsidíj, mi az a H tarifa és hogyan alakul a nagycsaládos kedvezmény? Ennek járt utána a Bors.
Forrás: MTI
Érthető módon a bejelentés óta mindenki számolgat, hogy őt mennyire fogja érinteni a rezsicsökkentés újragondolása, ám ehhez nem árt ismerni a rendelet új szabályait.
Az új rezsicsökkentés rendelet szerint azok a fogyasztók, akik meghaladják az évi átlagot, azok a többlethez lakossági piaci áron juthatnak hozzá. A rendelet augusztus 1-jétől december 31-ig van érvényben, amit az energiahivatal negyedévente felülvizsgál.
Az új rezsirendeletet szerint augusztus 1-jétől a fogyasztók mérési pontonként az áramot 2523 kWh/év, a gázt évi 1729 köbméter mennyiségig vásárolhatják a szokásos rezsicsökkentett áron. Ez az áramnál bruttó 36 forint/kWh, a gáznál bruttó 102 forint.
1. Vegyük elő a legutolsó éves elszámoló gázszámlát!
2. Keressük meg a számlarészletező alatt az éves elszámolt mennyiséget!
Ez példánkban 2.672,33 köbméter.
3. Ha ez az érték több, akkor vonjuk ki az összértékből a kedvezményes tarifájú mennyiséget!
Példánkban: 2.672,33–1729 köbméter, azaz 943,33 köbméter.
4. A fennmaradó mennyiséget kell a kedvezményes ár és a lakossági köbméter ár különbözetével megszorozni: ez 747-102, azaz 645 forint.
Ez példánkban 943,33x645 = 608.448 forint.
5. Ha az összeget elosztjuk 12-vel, megtudjuk, átlagosan havonta mennyivel nő a számlánk.
A lakossági piaci árak magukba foglalják a rendszerhasználati díjakat is, amelyek hatósági árasok.
A rendelet előírja azt is, hogy a fogyasztó a kedvezményes (rezsicsökkentett árú) mennyiségeket időarányosan jogosult igénybe venni. Ez azt jelenti, hogy a szolgáltató naparányos elszámolást alkalmaz, amely alapján a kiállított számlában a kedvezményes mennyiséget elosztják 365-el (mivel évi fogyasztást számolnak) és a számlázási időszak napjainak számával beszorozzák. Az e feletti részt számlázza úgynevezett lakossági piaci áron.
Az MVM tájékoztatása is egybevág ezzel. Ezek szerint havonta nézik, hogy időarányosan túllépjük-e az átlagfogyasztást.
Az évi előírt átlagfogyasztás túllépése esetén a feljebb említett, lakossági piaci árat kell fizetni, amely a rendelet alapján az áramnál A1 (Az A1 tarifa a lakossági fogyasztók esetében leggyakrabban használt, általános díjszabás, amely egy zónaidős, ami azt jelenti, hogy a nap minden időszakában azonos díjon kerül elszámolásra. ) és A2 (Ez a tarifa két zónaidős, itt a csúcsidőszak hétköznapokon 7-23 óra között van, a völgyidőszak pedig munkanapokon a 22-6 óra közötti időszak, nyári időszámítás esetén 23-7 óra közötti időszak, illetve nem munkanapokon a csúcsidőszak is ) árszabás esetén bruttó 70,104 Ft/kWh, B árszabás esetén (ez a vezérelt vagy korábbi nevén éjszakai áram) 62,884 Ft/kWh. A gáznál a rendelet szerint 2022. augusztus–szeptemberre a lakossági piaci ár bruttó 21,416 Ft/MJ lesz, 2022. október–decemberre pedig 22,002 Ft/MJ.
A “H” tarifa egy kedvezményes díjszabás, melyről hőszivattyúkat és a megújuló energiaforrásokból épített fűtési rendszereket lehet üzemeltetni. Nem szabad összekeverni az éjszakai árammal. A “H” tarifát kifejezetten fűtést támogató tarifa, ezért csak október 15-től április 15-ig, azaz fűtési szezonban vehető igénybe. A H tarifánál nincs változás, az korlátlanul marad 36 forinton, vagyis a hőszivattyús rendszereket üzemeltetőknek fennmarad a kedvezményes tarifa.
A nagycsaládosok esetében szintén megmarad a kedvezmény, tehát egy háromgyerekes család esetében 2329 köbméterig kedvezményes a gáz, minden további gyermek esetén pedig 300 köbméterrel emelkedik a limit.