A rezsicsökkentés szabályainak változása után mindenkit az foglalkoztat, hogyan tud ezen a kiadáson a jövőben spórolni. Most a Borsnak egy épületgépész elárulta: a társasházakban élőknek is van erre lehetősége.
Rezsicsökkentés
Ez főképp azoknak okoz nagyobb fejfájást, akik panelben élnek, ugyanis ott korlátoltabbak a lehetőségek.
Lapunk viszont felkeresett egy épületgépészt, aki megosztotta velünk azokat a taktikákat, amikkel a panelekben és a társasházakban élők is spórolhatnak a rezsin.
– Talán ezzel nem is mondok nagy újdonságot, de a leghasznosabb amivel a legtöbbet tudnak spórolni a panelben lakó emberek, az a jó szigetelés és nyílászárók – mondja Török István épületgépész. – Ezzel akár 30-40 százalékot is lereszelhetünk a rezsi költségünkből.
A szakember kiemelte, hogy mindennek az alapja a jó szigetelés. A legmegfelelőbb a 15 centiméteres grafitos szigetelés. Ha ablakcserére adjuk a fejünket, ott is figyeljünk oda, hogy 3 rétegű nyílászárókat válasszunk.
– A panelek leggyakrabban távfűtéssel működnek, viszont mindenképp érdemes egy termosztátos radiátorfejet beszereltetni, hogy tudjuk szabályozni a hőfokot. Meglepő módon, kisebb számot láthatunk a rezsi számlánkon már akkor is, hogyha kitisztíttatjuk a radiátort – mondta el a Borsnak a szakértő.
– Ha már viszont általánosságban, gázzal fűtött lakásoknál, házaknál kell beszélnünk a gázszámla csökkentéséről, fontos megemlíteni, hogy a klíma és a hőszivattyú is alkalmas fűtésre. Nagyobb befektetés, hiszen itt már nagyobb összegekről beszélünk, viszont ez megtérül – magyarázza a szakember.
Sokan nincsenek ezzel tisztában, de a hőszivattyút főleg felületfűtésre használják, tehát falfűtés vagy padlófűtés. Ha hőszivattyút használunk érdemes beszereznünk egy kültéri hőmérsékleti érzékelőt is, hogy az alapján be tudjuk állítani a kívánt hőfokot a lakásban.
– A legköltséghatékonyabb fűtési módszer mindenféleképpen a gázkazán. A modernebb gázkazánok nagyon keveset fogyasztanak és nagyon jól tartják a hőmérsékletet.
Viszont gázkazán beszerelése előtt mindenképpen fel kell mérni a lakás hő igényét, ehhez pedig mindenképpen egy tervező segítségét kérjük, aki segít kiszámolni nekünk, pontosan milyen gázkazán is elégíti ki a mi igényeinket.