A ceruzával eddig csak írtunk vagy rajzoltunk, a fenntarthatóság jegyében viszont már kiskerti növényt is keltethetünk belőle. Egy dániai vállalkozás ugyanis új értelmet adott az íróeszköznek, amely már hazánkban is kapható.
Forrás: Sprout
Sokunkban legfeljebb csak emlékeket vet fel, de az iskolakezdés egyik katarktikus pontja mindig a ceruzaválasztás. A kitörő hegyek, a faragóba ragadt darabkák nagyon sok bosszúságot okoztak. A megfelelő írószer felkutatása, megtalálása rengeteg időt emésztett fel. A rossz ceruzák pedig nemes egyszerűséggel a kukában landoltak. A 21. században a fejlett technikának és a fenntarthatóságnak köszönhetően egyrészt egyre tartósabbak a ceruzák, másrészt nemcsak írásra használhatjuk őket.
Egy dániai cég, a Sprout kifejlesztette az ültethető ceruzát! Ez elsőre egy teljesen átlagos íróeszköznek tűnik, ám a végén a radír helyett egy különleges kapszula kapott helyet.
– Maga a vállalkozás Dániából indult, de ma már a világ számos pontján elérhetők ezek az írószerszámok – kezdte a Borsnak Szeredi Andrea, az ültethető ceruzát hazánkban értékesítő cég projektmenedzsere.
– Az volt az alapötlet, hogyan lehetne a ceruzával felhívni a figyelmet a környezetvédelemre és fenntarthatóbbá tenni az életünket. Hiszen a ceruzát, mint használati tárgyat írás közben elkoptatjuk, vagy idő előtt lecseréljük, kidobjuk, s így a kukában, hulladékként végzi az eszköz. Ezen akartak változtatni a dánok, mire kidolgozták az ültethető ceruzát – folytatta a cég képviselője.
A ceruza úgy készül, mint bármelyik másik, annyi különbséggel, hogy az ültethető változatot minősített, kiváló minőségű fából gyártják. Az írószer hegye lehet grafit és színes is, mindkettővel ugyanúgy lehet írni, színezni mint a többivel. A radír helyén lévő kapszula pedig a vetőmag tárolására szolgál, ebben vannak azok a magok, amiket elültetve többféle növényt is kinevelhetünk.
Itthon egyelőre háromféle ceruza érhető el, ezekből bazsalikom, koktélparadicsom és napraforgó ültethető el.
A nemzetközi forgalomban összesen tízféle ceruza forog – árulta el Szeredi Andrea. A hazánkban kapható növényeken túl chiát – amelynek a magja nagyon egészséges –, százszorszépet, kakukkfüvet, zsályát, nefelejcset, koriandert és szegfűt lehet kinevelni.
Ha már nincs szükségünk a ceruzára, akkor nincs más dolgunk, mint keresni otthon egy virágos cserepet és némi virágföldet. Itt elő kell vennünk a mértani tudásunkat, mert hegyesszögben tanácsos a ceruzát a földbe helyezni. Szeredi Andrea szerint erre azért van szükség, mert így a kapszulában lévő magok nem egymás alá, hanem egymás mellé kerülnek, így hamarabb tudnak kikelni.
– A vetőmagokat alapos kiválasztás és teszt után helyezik a kapszulákba, így hosszú hónapokig eltarthatók. Ebből fakadóan nyugodtan használhatjuk a mindennapokban a ceruzát, ne féljünk attól, hogy a magok nem fognak kikelni – nyugtat meg mindenkit a projektmenedzser. A magok 7-12 nap alatt hajtanak ki, és arra van szükségük, aminek minden növényre: kellően nedves földre és jó adag napfényre. A kapszula ez idő alatt feloldódik a földben, nyom nélkül eltűnik. A növényeket ezután gondozhatjuk tovább a cserépben, de ki is ültethetjük a konyhakertbe.
Az ültethető ceruzát igyekeznek több helyen népszerűsíteni, hiszen nemcsak íróeszközként, hanem ajándékként is kiváló ötlet lehet.
– Különböző kampányokkal, termékbemutatókkal próbáljuk hírét kelteni ennek a fenntartható és környezetbarát találmánynak, amelyet nyugodt szívvel ajánlunk személyes vagy céges ajándéknak, hiszen a ceruza borítása gravíroztatható, így egyedi név vagy logó is felkerülhet az oldalára – emelte ki a projektmenedzser. A dán cég eközben dolgozik az újabb és újabb megoldásokon.
– A következő terv az, hogy lucfenyő keljen ki az ültethető ceruzából. Természetesen itt még tartanak a fejlesztések, hiszen a szakemberek azon vannak, hogy megtalálják a legmegfelelőbb magokat, amik biztos hogy kikelnek. Így a későbbi siker szinte garantált lesz – zárta a beszélgetést Szeredi Andrea.