Igazán forróra sikeredett eddig a nyár, így aki teheti, vízparton, vízben tölti szabadidejét. Ki a városi strandokon, ki tavakban, ki pedig saját medencéjében hűsíti magát. Közben pedig még mindig világszerte 193 országban van jelen a koronavírus, ami alapvetően cseppfertőzéssel terjed. De vajon kell-e félnünk a strandon, vagy a medencében, vagy a Balatonban, ha valaki tüsszent mellettünk?
20220518 Paskál strand, nyár, meleg, kánikula, fürdés Budapest Fotó: Máté Krisztián (MK) Metropol
A korlátozások feloldásával nemcsak a kiülős helyek, a sörteraszok vagy a közparkok, de a nagy kánikulában a fizetős strandok, fürdők és a természetes vízpartok is megteltek. De mi történik a koronavírussal vízközelben, lehet-e nagy balatoni fertőzéshullámra számítani, és megöli-e a vírust a klór a medencékben?
A koronavírus alapvetően cseppfertőzéssel terjed. A köhögés, tüsszentés, légzés és beszéd során a levegőbe került, életképes vírusrészecskék egy bizonyos ideig lebegnek, így tulajdonképpen bárki belélegezheti őket. Egy korábbi kutatás pedig már azt is bebizonyította, hogy a fertőzésveszélyt jelentősen megnövelheti, ha a zárt térben légkondicionáló is működik – írja a hazipatika.com.
A választ korábban Földvári Gábor, az Ökológiai Kutatóközpont tudományos főmunkatársa adta meg. Szerinte a vízben nem él meg a koronavírus.
A tudományos szakirodalomban sem találunk leírást a vízzel való terjedésről, tehát nem kell arra számítanunk, hogy a természetes vizekben, például a Balatonban jelen lenne, akár most, akár később, amikor már lecseng ez az időszak
- mondta a szakember.