Lelet

Hihetetlen: hódok találták meg a repülőgéproncsot Csepelnél

Farkas Ivett

Létrehozva: 2022.08.24.

Értékes leletet ástak ki mancsaikkal a Csepel-szigeti hódok. A rágcsálók épp a kiszáradt várukhoz építettek csatornát, amikor rábukkantak egy második világháborús repülőgép roncsaira.

Forrás: Bakó Gábor

Várépítés közben bukkant a második világháborús bombázó repülőgépre egy hódcsalád a budapesti Csepel-sziget közelében. 

A B-24-es Liberator típusú amerikai harci járművet 1944. július 30-án lőtték le a Duna felett. 

Egy ilyen B-24-es Liberator típusú amerikai harci jármű maradványai kerültek elő a Duna mélyéről.  Fotó: Bakó Gábor

Pár évvel ezelőtt 2018-ban az alacsony vízállás miatt már előkerült egy szárnydarab, de most újabb alkatrészek bukkantak elő az iszapból. 

A pilótafülkét találták meg a rágcsálók, amely tartalmazta a bombatér vészkioldóját és a futómű karját is.

A rágcsáló nem is sejtette, milyen értékes leletre bukkant.  Fotó: Bakó Gábor

– A hódoknak nagyon megtetszett az a hely, ahonnan kiszedték a szárny egy részét, ezért oda építettek egy várat. Az aszály miatt, hogy onnan el tudjanak jutni a mederig, ástak egy mély csatornát. Ebben a mederben vette észre kisfiam, Lóri a fémesen csillogó tárgyat, amelyről kiderült, hogy az amerikai bombázó repülőgép pilótafülkéje – mesélte a Borsnak Bakó Gábor légi fényképész, aki a képeket közzé is tette Facebook-oldalán.

A pilótafülkét Bakó Gábor kisfia, Lóri vette észre.  Fotó: Bakó Gábor

A helytörténész fiával és barátjával ideiglenesen visszatemette a leletet, aminek hivatalos feltárását a Hadtörténeti Intézet és Múzeum felügyelte.

– A repülőroncs darabjait civilek találták meg, akik jelezték az intézet felé, hogy egy harci jármű maradványokra bukkantak. Én a hivatalos feltárásnál és a kiemelésnél segédkeztem – mondta a Borsnak Magó Károly zászlós, aki hozzátette: a továbbiakban a Hadtörténeti Intézet és Múzeum folytatja a repülőgép feltárását.

A 3-as jelzésű csatornából ásták ki a hódok a repülőgéproncsot.  Fotó: Bakó Gábor

Húszan vesztették életüket a bombatámadásban

A repülőgéphez kapcsolódó írásbeli dokumentumok arról tanúskodnak, hogy 1944. július 30-án az amerikai 15. Légi hadsereg 485. Bombázó csoportja a Dunai Repülőgépgyárat támadta.

1944 – B 24-es és a háttérben égő repülőgépgyár Szigetszentmiklósnál.  Forrás: Fortepan

Termelés ekkor alig folyt már gyártelepen, főleg a romeltakarítás volt a fő tevékenység, amelyhez zsidó munkaszolgálatosokat alkalmaztak. A bombázásokról rendszerint a nyugalmazott berepülőpilóta, Eszenyi Dénes küldött jelentést a minisztériumnak. Eszerint 1944. július 30-án, vasárnap bombázták harmadik alkalommal a gyárat és a repülőteret. Sajnálatos módon a támadásban 20 fő életét vesztette, 18-an súlyos, 36-an könnyebb sérülést szenvednek. Ők kivétel nélkül zsidó munkaszolgálatosok voltak. Frank Wodzinski főhadnagy parancsnoksága alatt álló gépet a légvédelem azt követően lőtte le Tököl felett, hogy az már kiengedte bombáit a gyárra. A zuhanást a legénységből egy katona élte túl.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek