Az utóbbi napok viszonylag enyhébb időjárása után ismét izzasztó kánikulai hetek elé nézünk. Nemcsak a forrósággal, hanem a kellemetlen izzadással is meg kell küzdeniük egyeseknek. Ezért összeszedtünk néhány olyan módszert, amivel csökkenteni lehet a verejtékezést.
Stressed overheated elderly female leaned on couch holds blue colour fan relieving high temperature refreshing herself in living room without air-conditioner summer weather, hormone imbalance concept
Lehet, hogy őrültségnek tartod ezt a tanácsot, hiszen a reklámok azt szajkózzák, hogy a gyöngyöző üvegű üdítő vagy a hűtőből kiparancsolt sör lehet vágyaid netovábbja. De hidd el, a 30+ fokos hőségben inkább a vízforralóhoz érdemes nyúlni, mintsem a jégkockatartót előbányászni. Ennek a tudományos alapja igen egyszerű: ha a környezeteddel közel azonos szinten tartod testhőmérsékletedet, akkor a szervezetnek is kevesebbet kell dolgoznia. Az Ottawai Egyetem Emberi Mozgástani Intézetének kutatói ezt kísérleti úton is bizonyították. Szóval a legjobb, ha naponta tízszer megiszol két deciliter langyos vagy meleg vizet.
Ha csípőset eszel, azt forrónak érzed, idegrendszered pedig rögtön hűtőfokozatba kapcsol. A paprika erejét ugyanis a kapszaicin nevű vegyület adja, amelynek érzékelésekor a szánkban lévő TRPV-receptorok jelzést küldenek az agyba, mire az hűteni kezdi szervezetünket. Ennek köszönhetően olyan népszerűek a csípős ételek a trópusi országokban, például Thaiföldön vagy Indiában.
Nagyanyáink nem voltak hülyék, amikor lázcsillapításra hideg vízzel teli kádba parancsoltak. Bár azóta tudjuk, hogy a láz önmagában nem betegség, sőt, éppen a megemelkedett testhőmérséklet járul hozzá a betegségeket kiváltó kórokozók elpusztításához, a láz lehúzására vagyis a test lehűtésére ma sincs eredményesebb módszer a priznicnél. Természetesen a hőség miatt nem muszáj nyakig merülni a hideg vízbe, már a homlokra, testre, bokára vagy csuklóra tett hidegvizes borogatás is csodákra képes. Ha viszont tényleg meg tudsz mártózni, érdemes zsályatea-főzetet adni a fürdővízhez, az ugyanúgy csökkenti az izzadást a bőrön át felszívódva, mintha elfogyasztanád.
A paradicsommal valóban paradicsomi állapotokat tudsz teremteni. Ha a levét iszod, az is mérsékli az izzadást, de külsőleg is alkalmazhatod: dörzsöld be a bőrödet frissen préselt paradicsommal, vagy tegyél rá néhány paradicsomkarikát, hagyd rajta 10 percig, és érezni fogod, hogy szinte a Paradicsomban jársz. Bár Ádámot és Évát legtöbbször csak egy fügefalevéllel ábrázolták, egy ilyen kezelés után felöltözve is sokkal elviselhetőbb lesz a kánikula.
A citrom savasabbá változtatja a bőr pH-értékét, ezzel kedvezőtlen környezetet hoz létre a testszagot okozó baktériumok számára. Kend be citromlével az izzadásra hajlamos részt, majd hagyd megszáradni! Ugyanerre jó az ecet is, persze nem töményen, hanem vizes oldatban. Ha borotválni szoktad a hónaljad, nehogy közvetlenül azután használd bármelyiket, mert csillagokat fogsz látni a csípő érzéstől!
Ha gyakran küzdesz kellemetlen testszaggal, rágcsálj el néhány szál fehérrépát vagy készíts belőle teát: egy csészényi forrásban lévő vízbe kell beleáztatni 2 teáskanál friss, felaprított petrezselymet.
A kókuszolaj és a levendulaolaj két olyan finomság, mely már Kleopátra toalettjében is szerepelt. A kókuszolaj semlegesíti a szagokat, emellett ápolja a bőrt. Készíthetsz belőle izzadásgátlót is: keverj el 4 evőkanál felolvasztott olajat negyed bögre szódabikarbónával és 15 csepp levendulaolajjal.
A szódabikarbóna nemcsak a sütő tisztítására és a makacs foltok ellen jó, hintőpor helyett is használhatod. A nátrium-hidrogénkarbonát ugyanis egy enyhén lúgos, vízben jól oldódó só, amely a savakat semlegesíti, és közben szén-dioxid szabadul fel. Ráadásul amellett, hogy felszívja a nedvességet, csökkenti a gyulladást és elpusztítja a testszagot okozó baktériumokat is.
A búzafű szuperélelmiszer, szinte minden olyan tápanyagot – többféle vitamint és közel százféle ásványi anyagot – tartalmaz, amire a szervezetnek szüksége van. 100 gramm búzafűben annyi jótékony összetevő található, mint két kiló nyers zöldségben. Csökkenti az étvágyat, ezért a fogyókúrázóknak kifejezetten ajánlott, de ami számunkra most fontos, hogy erős, természetes antioxidáns, így segít megszüntetni a kellemetlen verejtékezést. A legjobb, ha kúraszerűen, legalább két hétig fogyasztod.
Ne csak a felsőtestedre gondolj! Bár a legtöbbször a hátadon végigcsurgó vagy a hónaljadban megülő veríték okozhat bosszúságot, azért nem árt a lábadra is odafigyelni. Mielőtt felvennéd a zoknit, masszírozd át néhány csepp levendulaolajjal a lábfejed és a talpad! Amellett, hogy elpusztítja a kellemetlen szagokat okozó baktériumokat, finom illatot hagy a bőrön.