Csalók

Mindenki vigyázzon! Új módszerrel csalják ki az emberek pénzét

Létrehozva: 2022.08.16.

Új módszert találtak ki a csalók: banki alkalmazottaknak adják ki magukat, hogy így csapolják meg az "ügyfelek" bankszámláját. A rafinált bűnözők súlyos összegekkel károsítják meg áldozataikat. A Nemzeti Kibervédelmi Intézet azt javasolja, legyünk gyanakvók, és ha szükséges, tegyünk feljelentést a csalók ellen.

Az aljas, arcukat nem vállaló csalók, bűnözők mindig kitalálnak valamilyen új módszert. Most is ez történt, emiatt mindenkit figyelmeztet közleményében a Győr-Moson-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság.

Leggyakrabban nyugdíjasokat találnak meg a csalók, sajnos ők a leghiszékenyebbek a bűnelkövetők szemében Fotó: Pixabay

A legújabb trend az, hogy banki alkalmazottaknak adják ki magukat a bűnelkövetők, ezzel hívják fel áldozataikat. Azt a sztorit adják be számukra, hogy valaki illetéktelen módon hozzáfért a bankszámlájukhoz és arról komoly tízezreket utalt el saját magának. Aki bedől a mesének, azt sajnos hosszas beszélgetés és győzködés után veszik rá arra, hogy telepítsen egy programot a számítógépére vagy a telefonjára azért, hogy ne vesszen el a pénze, amit a rejtélyes idegen el akart utalni. Valójában viszont ezzel a programmal férnek hozzá a csalók a tulajdonos bankszámlájához, majd csalárd módon utalnak saját maguknak különböző összegeket.

Sosem kér a bank adatot telefonon

A Bors a Nemzeti Kibervédelmi Intézetet kérdezte arról, mit tehetnek azok, akiket csalók hívnak fel.

– Az ilyen jellegű telefonos visszaélések (ún. adatHALLászat) közös jellemzője, hogyha odafigyelünk és kissé bizalmatlanok vagyunk, akkor kivédhetők. Gyanús lehet például, ha olyan bank nevében hívják fel az áldozatot, ahol nincs bankszámlája. Az elkövetőknek ugyanis többnyire nincs információja arról, hogy hol van az illető számlája, jellemzően csupán találomra hívják fel az embereket – fogalmazott válaszában az NKI. – Az is gyanús lehet, ha a számla védelme érdekében kérnek belépési adatokat, kódokat, PIN kódokat.

A bankok sosem kérik, hogy a sípszó elhangzása utána diktálja be az illető a bankkártyája adatait, azonosítóját, egyszer használatos SMS-ben kapott vagy online banki jelszavát, PIN-kódját, a bankkártyán szereplő adatokat.

De az is előfordulhat, hogy egy állítólagos csalás elkerülése érdekében a hívó diktál egy számlaszámot, majd arra kér, hogy ide utaljuk az összeget, amíg a csalókat leleplezik. A bank ugyanis soha nem kéri a számlánkon lévő pénz áthelyezését egy másik számlára biztonsági okokból – figyelmeztet az intézet.

adathalászat, telefonos csalók, bűnelkövetés, rablás, csalás
Pórul járhatunk, ha illetékteleneknek adjuk meg bankszámla-adatainkat. Inkább legyünk bizalmatlanok, ha kell, zavarjuk össze őket Fotó: Pixabay

Kezeljük nyugodtan a helyzetet, majd tegyünk feljelentést

Fontos, hogy telefonálás közben őrizzük meg a nyugalmunkat, maradjunk higgadtak, még úgy is, hogy a hívó valószínűleg pánikhangulatot próbál bennünk generálni. Gondoljuk át a helyzetet, ha szükséges, tegyünk fel keresztkérdéseket. Ezzel összezavarhatjuk a csalókat. Szükség esetén akár meg is szakíthatjuk a beszélgetést. Ezután mindenképp értesítsük a számlánkat vezető bank ügyfélszolgálatát, tájékoztassuk őket a történtekről. Az NKI szerint többszörös veszélybe sodorjuk magunkat, ha illetékteleneknek adjuk meg adatainkat.

Nemcsak a pénzünk egy része veszhet el, de az általunk kiadott adatok a "dark weben" köthetnek ki, ahol különböző bűnözői csoportok élhetnek vissza velük

– szögezték le a szakértők. Éppen ezért a Kibervédelmi Intézet azt javasolja, hogy egy ilyen csalási kísérlet esetén tegyünk feljelentést a rendőrségen, még akkor is, ha félbeszakadt a beszélgetés. A bűnüldöző szervek így hatékonyabban fel tudják számolni az ilyen bűnszervezeteket.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek