A szakemberek szerint azokban a lakásokban is lehet spórolni, ahol régi készülékek szolgáltatják a melegvizet és a fűtést.
Azokban a lakásokban is lehet spórolni a gázon, ahol még régi fűtőberendezések vannak és a családok az elmúlt években nem a hatásfok maximalizálást tekintették a legfontosabbnak. Nekik segít néhány tippel a Víz, Gáz, Fűtéstechnika és Hűtő, Klíma, Légtechnika szaklap és az általuk megkérdezett épületgépészek.
Rezsicsökkentés: a spóroláshoz változás és szakember kell
Versits Tamás, a Magyar Gázipari Vállalkozók Egyesületének elnöke szerint a meglévő berendezéseink optimális használatával is azonnali megtakarítást tudunk elérni, de ehhez a berögzült rossz szokásainkon kell elsőként változtatni. A leggyorsabb, amit mindenki megtehet, hogy a fűtési időszakban több időzónára osztja a napot és ott külön hőfokokat állít be. Szemán Róbert, a Víz-, Gáz, Fűtéstechnika szaklap főszerkesztője szerint nincs két egyforma ingatlan, így nem lehet minden javaslatot mindenkire értelmezni. Ezért fontos lenne a háztartásoknak szakemberhez fordulni, ha valóban spórolni akarnak. De ki lehet számolni, mennyire lesz a rezsi, ebben segít a rezsikalkulátor is.
10 tipp, amivel a leggyorsabban tudunk a gázfogyasztáson takarékoskodni
A gázkészülékeken végeztessük el a szükséges karbantartást a fűtési idény előtt. Egy koszos, eldugult készülék nemcsak energiapazarló, de akár életveszélyes is lehet!
Az a legolcsóbb energia, amit nem használunk el, ezért télen öltözzünk melegebben, használjunk energiatakarékos fogyasztókat, ne forró vízzel töltsük tele a kádat és ne zuhanyozzunk fél óráig!
Ha van termosztátunk, állítsunk be napi több idősávot is, amivel jelentős megtakarítást érhetünk el. Az alvás közben bátran állítsunk be 17 Celsius-fokos hőmérsékletet. Ha nincs szobatermosztátunk, érdemes most erre beruházni, mert ezzel sok energiát lehet spórolni, alacsony beruházás mellett.
Ha radiátoros fűtésünk van, szabályozzuk a radiátorok teljesítményét! Amelyik helyiséget ritkán használjuk, ott minimalizáljuk a fűtést.
Egy automata, központi vezérlő felszerelésével „okosíthatjuk” a fűtési rendszerünket, amivel akár 15-20% megtakarítást is el tudunk érni.
Ha még nem rendelkezünk kondenzációs gázkészülékkel, mert halogattuk a készülékcserét, most itt az ideje belevágni, még a fűtési szezon előtt!
Ha házépítésben, felújításban vagy lakásvásárlásban gondolkodik most valaki, akkor csak hőszivattyús rendszereket ajánlják a szakemberek, amivel a hűtést és fűtést is meg tudjuk valósítani.
Ha van kéményünk és karban van tartva, egészítsük ki a gázfűtést fatüzeléssel és pellettüzeléssel.
Elektromos fűtési megoldások beszerelése előtt beszéljünk független épületgépésszel vagy energetikai szakértővel, mert a legtöbb lakás esetén komoly veszélybe kerülhetünk ilyen berendezések telepítésével, ha egyáltalán az elektromos hálózat elbírja.
Szigeteljünk, cseréljünk nyílászárókat, tegyünk fel hőszigetelést, hogy a megspórolt energiát megtartsuk.