Rezsicsökkentés

Rezsicsökkentés: Egy helyiség fűtését is kiválthatjuk norvég fűtőpanellel

BGA

Létrehozva: 2022.08.27.

A rezsicsökkentés változásával egyre népszerűbbek lettek az alternatív, eddig nem megszokott fűtési megoldások, amelyek részben vagy egészben kiváltják a gázfűtést. A kályhák és kandallók rohama után a norvég fűtőpanelek is jobban fogynak, hiszen kiválóan alkalmasak a lakásban arra, hogy egy-egy helyiség fűtését kiváltsuk vele.

Rezsicsökkentés

A Borsnak Lakatos Tamás, a NordArt szaktanácsadója mesélt a norvég fűtőpanelekről.

Ez majdnem úgy működik, mint egy radiátor, a legfontosabb különbség, hogy a panelben egy fűtőbetét található, amely a benne áthaladó levegőt melegíti fel – kezdte az értékesítő, aki kiemelte: bárkinek ajánlható a norvég fűtőpanel, de a szigeteletlen ingatlant ez sem fogja felfűteni, így aki norvég panelre cserélné le részben a fűtését, mindenképpen szigetelje előtte a falakat.

Fontos a karbantartás

Az, hogy kinek mekkora fűtőpanel az ideális, természetesen sok mindentől függ. Mi egy átlagos, 20 négyzetméteres, 2,5 méter belmagasságú szobával számoltunk.

Egy ekkora helyiségbe azért egy 2000 wattos készülék kelleni fog. Ez azt jelenti, hogy óránként 2 kilowattórányi áramot fogyaszt, és átlagos esetben 4-6 órát mennek a készülékek egy nap alatt

 – részletezte a szaktanácsadó. Lakatos Tamás azt is elmagyarázta, hogyan érdemes felszerelni a norvég fűtőpanelt.

Ha okosan használjuk a norvég fűtőpanelt, akkor sokat spórolhatunk Fotó: Havran Zoltán / Magyar Nemzet

Nagyon egyszerűen felszerelhető, mindössze négy csavarral rögzíthető a falra. Fontos, hogy a panel alja a padlótól 10-15 centire legyen, hogy áthaladjon benne a hideg levegő. De például padlófűtés esetében érdemes magasabbra, akár 40-50 centire is felszerelni a készüléket – magyarázta a szakember. A norvég panelek karbantartása is rendkívül egyszerű.

Elegendő, ha rendszeres időközönként portalanítjuk, de ajánlott havonta egyszer a porszívó kefés fejét áthúzni a nyílásokon. A fűtési szezon előtt pedig mindenképp szereljük le a falról és valamilyen egyszerű készülékkel „fújjuk át” rajta a levegőt – javasolta Lakatos Tamás.

Forduljunk szakemberhez

A szaktanácsadó a tapasztalataikról azt mondta, amikor a norvég panelekről érdeklődnek a vásárlók, sokan kiegészítő fűtési lehetőséget keresnek, ilyen azonban nem létezik.

Sokaknak az az elképzelése, hogy lejjebb tekerik a konvektort vagy a radiátort, és a norvég panellal fűtik fel a szobát. Ez nem kiegészítő fűtés, hiszen a gáz helyett a panel fűt folyamatosan – mondta az értékesítő.

Számít a méret

Fontos, hogy a panel alja a padlótól 10-15 centire legyen

De nemcsak emiatt érdemes szakemberhez fordulni, mielőtt norvég panelt telepítenénk a házba, hanem például azért is, hogy elbírja-e a villanyhálózat a készülék okozta plusz terhelést, és azért is, hogy kiválasszuk a megfelelő méretet.

Néha előfordul, hogy rossz méretű vagy teljesítményű panelt választanak a helyiségbe. A felülméretezés nem okoz akkora gondot, legfeljebb több helyet vesz el a falon, 

de az alulméretezés problémákat generálhat, hisz attól, hogy nem tudja felfűteni a szobát, az áramot ugyanúgy elfogyasztja, így a spórolás nem valósul meg

 – zárta Lakatos Tamás.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek