Rezsicsökkentés

Rezsicsökkentés: Tetőablakcserével jelentősen csökkenthető a fűtésszámla, támogatás is van rá

Létrehozva: 2022.08.14.

Módosítva: 2022.08.18.

A rezsicsökkentéssel kapcsolatos változások következtében központi téma lett, miként tudunk a költségeken, leginkább a villany- és gázfogyasztásukon spórolni. Arra például sokan nem is gondolnak, hogy a tetőablakok cseréjével jelentősen csökkenthető a fűtésszámla. Ráadásul idén még erre is kérhetik a jogosultak a felújítási támogatást.

Rezsicsökkentés: Tetőablakcserével jelentősen csökkenthető a fűtésszámla, támogatás is van rá

20220410 Szeged Felhasználóváltozást jelentsük be a szolgáltatónál. Képen: Villanyóra illusztráció. Fotó: Karnok Csaba KC Délmagyarország (DM)

Amióta bejelentette a kormány a rezsicsökkentéssel kapcsolatos változásokat, mindenki számolgat, kalkulál. Senkinek nem mindegy, mennyit kell havonta fizetni a villany- és gázfogyasztásáért. Mivel a gáz ára jelentősebb mértékben emelkedik augusztus 1-jétől, így a korszerű fűtési megoldások, illetve az épületek hőmegtartóképességének javítása kiemelkedően fontossá, halaszthatatlanná vált. Természetesen a fűtési mód szerepe nem elhanyagolható, de először is arról kell gondoskodni, hogy a megtermelt hő a házban maradjon, ne szökjön ki sem a szigeteletlen falakon, sem az elavult nyílászárókon.

áram, villanyóra, rezsi
Sokat spórolhatunk, ha modern ablakokkal a lakásban tudjuk tartani a meleget  Fotó: Shutterstock

A tetőtéri ablakokra sajnos nagyon kevés figyelmet fordítanak, sokan nincsenek tisztában a helyes karbantartásukkal, és azzal sem, milyen gyakran van szükség a lecserélésükre 

- tájékoztatott Tóth Gergely, a családi vállalkozásként üzemelő Tetőablak.hu ügyvezetője. - A tetőtéri ablakok cseréje nagy volumenű és drága beruházásnak tűnik, azonban érdemes mérlegelni, hogy általa a következő évek, évtizedek során mennyi fűtési költséget spórolhatunk meg.

Hőszigetelés

Egy házat jó esetben nagyon hosszú időre, évtizedekre terveznek, ezért jellemzően a jelenleg ismert legmodernebb technológiákat alkalmazzák az alapanyagok és egyéb elemek kiválasztása során. 30-40 évvel ezelőtt viszont egy építkezés során nem volt szempont sem a hőszigetelés, sem az energiatakarékosság.

Az akkoriban használt nyílászárók, tetőtéri ablakok már a beépítés pillanatában rossz minőségűek voltak, hiszen a hőleadásuk lényegesen nagyobb, mint a napjainkban forgalmazott tetőablakoké, és ezen az idő csak tovább rontott – folytatta a szakember.

Ezért új választásakor számolni kell azzal, hogy nagyjából 20-25 év az élettartamuk, ami megfelelő, alapos karbantartás mellett akár 30-35 évre is kitolható. Azonban, ha már nem záródik megfelelően, résein „süvít be a szél”, nem érdemes halogatni a cseréjét, mert amit látszólag a beruházáson megspórolunk, azt elköltjük a fűtésszámlába ágyazva.

 

tetőablacsere
Fotó: Facebook

Így spórolhatsz

A régi ablak kiemelése után annak környezetét is érdemes újra szigetelni, így megteremtve az új elem számára a hőmegtartást segítő környezetet. Szintén jelentősen hozzájárulhat a célunk eléréséhez, ha az ablakot kívül redőnnyel, belül pedig úgynevezett energiarolóval látjuk el. Míg a redőny télen-nyáron segít a tetőtérben kellemes hőfokot biztosítani, és az ablaküveggel együttműködve hőpajzsot képez, ami a meleg levegőt bent tartja, az energiarolónak télen, a hőmegtartásban van lényeges szerepe.

Akinek a lehetőségei engedik, érdemes még az idei évben elvégeztetni a tetőablakcserét. Egyrészt azért, mert az arra jogosultak 2022-ben még biztosan igényelni tudják a felújítási támogatást, másrészt azért, mert akárcsak más területeken, itt is rohamosan emelkednek az árak.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek