Fontos jelenségre hívták fel a figyelmet a szakemberek: jobb előre felkészülni!
Forrás: Pexels
A járvány kirobbanása óta az idei volt az első nyár, hogy a koronavírus nem “tartott szünetet”. A vírus BA4-es és BA5-ös variánsai ugyan kevésbé súlyos tüneteket és szövődményeket eredményeznek egy betegnél, de jóval erősebben fertőznek, mint a korábbi verziók.
Ennek is köszönhető például az is, hogy az elmúlt időszakban olyanok is megfertőződtek koronavírussal, akik ezidáig sohasem.
Egy nemrég nyilvánosságra hozott kutatás eredménye rámutatott, hogy habár a tünetek kevésbé súlyosak fertőzés esetén, van közülük egy, amit az utóbbi időszakban egyre többen tapasztalnak.
A tanulmány szerint a megfertőződést követő negyedik héttől a betegek 21%-a long-covid tünetekkel küzdött.
A Covid-19 megjelenése óta egyre többet tudhatunk a vírusról, ám a long-covidot csak most kezdik igazán kutatni a tudósok. Annyi már bizonyos, hogy a jelenség a tünetek széles skáláját produkálja, amelyek a megfertőződés utáni hetektől kezdődnek, és akár hónapokig is tarthatnak.
A long-covid ugyanakkor magától elmúlhat, de később ismét visszatérhet.
A long-covid okozta panaszok közé tartozik a hőemelkedés, a láz, a fáradtság, az általános rossz közérzet, a légzőszervi- és szívproblémák, illetve a neurológiai panaszok is. Egy friss statisztika szerint ez a vírus utáni állapot súlyos hatással van az emberek mindennapi életére: már 4 millióra emelkedett azoknak a covidon átesett betegeknek a száma, akik azóta sem tudtak visszatérni szokványos életükbe.