Szinte biztos, hogy eddig nem is érdekelt igazán egyik hónap 13-a sem, pedig jobban tetted volna, ha erre az egyre odafigyelsz.
Szeptember minden szempontból a változások hónapja, és amióta világ a világ, ez így is volt. Éppen ezért számos hiedelem kapcsolódik hozzá, amikről – vagy legalábbis egy részéről - szinte biztosan nem tudtál.
Bár idénre csak egy péntek 13 jutott, azért októberben és novemberben is kerülgetjük a forró kását. De jó, ha tudod, nemcsak a péntek 13-a tartogat a néphiedelem szerint baljóslatokat, hanem a szeptember 13-a is!
A hónap neve a római naptár alapján alakult ki, a „septem” szó a latinban hetet jelent, a korabeli naptár szerint ez volt a hetedik hónap. A 13-as már a rómaiaknál is balszerencsés számnak számított, különösen szeptember hónap 13. napjától féltek.
Úgy tartották, hogy ezen a napon nagyobb eséllyel történhetett baj a családtagokkal, vagy a vagyonukkal.
Meggyőződésük szerint mindez ellen úgy kell védekezni, hogy a családfő szöget ver a falba a nap hajnalán.
A római kor után Magyarországon már nem annyira a 13-tól, sokkal inkább az utolsó naptól féltek az emberek szeptemberben. Úgy hitték, hogy ezen a napon jobb, ha nem csinálnak semmit, különösen olyat nem, amely a földműveléssel, a terméssel van összefüggésben. Így a hónap utolsó napján nem vetettek semmit, sőt lehetőleg a házból is csak alig mentek ki, inkább csak egyszerű házi munkákat végeztek.
Szeptembert Szent Mihály havaként is szokás volt emlegetni, mivel Mihály arkangyal ünnepe a hónap 29. napjára esett. Ezzel a nappal kezdődött meg az esküvői szezon, amely november végig, Katalin napig tartott. Ettől a naptól kezdve számítottak az időjárás komoly romlására, ezért ez volt egyben a betakarítások befejezésének utolsó határideje is.