A múlt héten Magyarországra is megérkezett a Pfizer és a BionTech koronavírus ellen kifejlesztett vadonatúj oltóanyaga, melyet az eredeti vírustörzsre, illetve az omikron BA1 variánsa ellen fejlesztettek ki – a Bors kiderítette, hogy melyik korosztálynak érdemes felvennie a friss vakcinát.
Dr. Anka Péter, Pest megyei sebész-háziorvost arról kérdezte lapunk, hogy kik kaphatják meg az új Covid-19 elleni oltást és személy szerint kiknek ajánlja annak felvételét ő maga.
Tudni kell, hogy az újdonsült vakcina kombinált oltóanyagnak minősül, mindemellett egy adagos, valamint mindössze emlékeztető oltás gyanánt engedélyezett, méghozzá kizárólag a 12 éven felülieknek.
Ennek értelmében csupán a már alapimmunizált páciensek kaphatják meg, közülük is elsősorban az idősebbeknek, vagyis a 60-70 év felettieknek ajánlott, illetve azoknak, akik már túl estek (például) két Sinopharm oltáson, avagy mindössze két Pfizert vettek fel
– fejtette ki a háziorvos, hozzátéve, hogy leginkább azoknak lenne érdemes az új oltóanyagért folyamodniuk, akiknek 2-2,5 oltásuk van.
Anka Péter szerint a Janssen vakcinájával élők helyzete szintén elgondolkodtató, a gyártó ugyanis egy idő után számukra is tanácsolt egy plusz oltást.
Az ő szervezetükben egy bizonyos időn túl igen rohamosan csökkent az ellenanyag mértéke, azaz nekik is érdemes lehet fontolóra venni az új oltóanyag felvételét
– magyarázta a szakember, aki továbbá az egy oltással már rendelkező gyermekek szüleinek figyelmébe is ajánlja a szert.
A házorvos az immungyengült betegek, valamint
az olyan immunbetegségben szenvedők számára tartja kiemelt fontosságúnak az ötödik oltást, akiknek például hiányzik a lépük,
illetve vérrögösödési, valamint egyéb, súlyos betegséggel küzdenek.
– Habár a fertőzés ellen nem véd a vakcina, jelentős százalékban megakadályozza a kórházba jutást, ezért a fentiek számára kiemelt fontosságú lehet az ötödik oltás – hangsúlyozta a doktor.