Megnyugodhat az emberiség, a dinoszauruszok kihalását okozó csillagászati katasztrófa elkerülhető, legalább is az első próba jelesre sikerült.
Forrás: Pixabay
Technikai demonstrációt hajtottak végre szeptember 27-én, kedd hajnali negyed kettőkor a világűrben, amit klasszikus, de kozmikus biliárd golyós ütközésnek is nevezhetnénk, ám a jelentősége annál sokkal nagyobb. A kísérlet célja annak megállapítása, hogy az emberiség képes-e, és ha igen, milyen mértékben eltéríteni egy égitestet egy szándékosan nekivezetett űreszköz becsapódási energiájának a segítségével.
– Tőlünk 11 millió kilométerre a DART, egy 610 kilogrammos űrszonda becsapódott egy Gellérthegy méretű, 170 méter átmérőjű kozmikus „kőrakásba”. A cél az volt, hogy az utóbbi, a Dimorphos nevű kísérő holdacska, ami a Didymos kisbolygó körül kering, az ütközés következtében megváltoztassa a keringési periódusát – magyarázta a Borsnak Kiss László, a Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont főigazgatója.
A becsapódó NASA-szonda saját kamerája mellett vitt magával egy európai kis műholdat a fedélzetén kamerával, ami épen maradva külső nézőpontból figyelte az eseményeket, és a becsapódás utóhatásait.
A saját kamera legutolsó képe 17 méter távolságból mutatja a kis sziklás test felszínét, ezen kívül, a távcsöveik segítségével már földi észlelők is lefotózták, hogy a becsapódáskor mekkora porfelhő keletkezett – mesélte Kiss László.
Ha a jövőben felfedezünk egy olyan kisbolygót, ami néhány évtizeddel később ütközhetne a Földdel, akkor meglenne az a technika, amivel eltéríthetnénk a becsapódástól. Ennek a kísérletnek a költsége pár száz millió dollár volt, ami a veszélyhez képest nem jelentős.
A hangsúly az eltérítésen van, és nem a szétromboláson. Az nem megoldás, ha egy nagy becsapódás helyett lenne tíz különböző és kiszámíthatatlan méretű kisebb.
A tömeg ugyanakkora, ugyanazzal a mozgási energiával, és ki merné kockára tenni ezzel a civilizáció életét. A megoldás az elkerülés. A fejlődés lehetősége adott, és mivel jelenleg nem ismerünk olyan ehhez hasonló nagyobb méretű égitestet, ami száz éven belül becsapódhatna a Földbe, van időnk a felfedezésére és az eltérítésére – mondta a főigazgató.