Sokan bele sem gondolnak, hogy a szellőztetés gyanánt résnyire nyitott, azaz a köznyelv szerint bukón hagyott ablakokon keresztül folyamatosan szökik ki a meleg az adott helyiségekből, a szakemberek ezért rendre hangsúlyozzák: a nyílászárók bizony nem minősülnek hivatalos fűtésszabályozó eszköznek.
Szomorú tény, hogy amennyiben a fogyasztók nem tesznek semmit a takarékosság érdekében, addig a hagyományos fűtési módokkal szembeállítva hiába akad számos környezetvédelmi és klímavédelmi előnye a távfűtésnek. Pedig
ha kicsit is odafigyelünk, nem csupán spórolhatunk, még környezetünk védelmében is tehetünk valamit.
Sokan takarékoskodhatnak
Igaz, a korszerű fűtési rendszerek részeiként, szabályozószeleppel felszerelt radiátorokat működtető magyarok szerencsésebb helyzetben vannak, ők ugyanis a helyiségek hőmérsékletét saját igényeikhez szabva takarékoskodhatnak majd a fűtési szezonban. Vagyis, ha egyeseknek túlságosan melege lenne, alacsonyabb fokozatra állíthatja a fűtőtestek szelepeit. Persze, ha már itt tartunk: talán sokan tudják, de még bizonyosan nem elegen, mégis hogyan működnek az ún. termosztatikus szelepek.
Nos, ezen berendezések teszik lehetővé a radiátorok automatikus működését, melynek értelmében
mindössze addig eresztenek beléjük fűtővizet, míg az adott helyiség hőfoka el nem éri a termosztát segítségével előirányzott értéket.
A kívánt eredmény elérésével a szerkezet automatikusan el is zárja a fűtővíz útját, abban az esetben pedig, amennyiben ugyanabban az állásban a szoba melege a beállított érték alá hűl, a szelep újra megnyílik, a radiátor pedig ismét melegedni kezd.
Egyetlen fok is számít
– Ha csupán egyetlen fokkal lejjebb vesszük a termosztátot, akár 6 százalékos fűtési energiamegtakarítást is elérhetünk – magyarázta Susánszki István, nyugalmazott víz-gáz-fűtés szerelő, hozzátéve, hogy a meleg csökkentésének vágyától vezérelve sose takarjuk el a fűtőstesteket függönyökkel és/vagy bútorokkal.
A folyosókat, átjárókat, illetve tárolókat, vagyis otthonunk rövid, átmeneti időre igénybe vett helyiségeit teljesen felesleges ugyanolyan hőmérsékletűre fűteni, mint mondjuk a nappalit, vagy éppen egy gyerekszobát
– jegyezte meg praktikusan a szakember.
A szerelő arra is felhívta olvasóink figyelmét, hogy mivel az ablak bizony nem számít fűtésszabályozó eszköznek, sokkal célszerűbben tesszük, ha mindössze rövid ideig, ugyanakkor az ablakot teljesen kitárva szellőztetjük ki a lakást, illetve házat.
Ha süt a nap, a függönyöket el, a redőnyöket pedig fel kell húzni, így az égitest melege is érvényesülhet a helyiségben
– mondta el a szakértő, hozzátéve, hogy sötétedéskor ennek éppen az ellenkezőjét kell elvégezni, mely eljárással a meleg kiáramlását csökkenthetjük.