Megjelentek a Magyar Közlönyben a többgenerációs családi házakra vonatkozó rezsi könnyítés szabályai.
Mostantól azokban a többgenerációs házakban, ahol csak egy mérőóra van, az átlagfogyasztásig már lakásonként lehet kedvezményes áron számolni a felhasznált gázt. Vagyis így megtöbbszörözhető a rezsicsökkentett áron elfogyasztott gáz mennyisége. Olyan épületekre érvényes a kedvezmény, ahol legfeljebb négy lakás van – és erről hatósági bizonyítvány is van. Ez utóbbit a helyi jegyzőtől kell kérni – hangzott el az M1 Híradóban.
Megjelentek a Magyar Közlönyben a többgenerációs családi házakra vonatkozó rezsi könnyítés szabályai.
Eszerint az egy épületben található legfeljebb négy lakás mindegyikének jár az átlagfogyasztás mennyisége, azaz 63 645 MJ, kedvezményes áron.
A lakások számáról a település jegyzője, kérelemre, nyolc napon belül hatósági bizonyítványt köteles kiállítani. Ezt aztán be kell nyújtani a gázszolgáltatónak, hogy az új számlákon már a több lakásra érvényesítse a rezsicsökkentést.
A rendeletre azért volt szükség, mert korábban nem tért ki a szabályozás azokra a családi ingatlanokra, ahol egy fedél alatt, több lakásban több generáció él.
Július végén a társasházakra vonatkozóan már kiderült, hogy a központi fűtéssel rendelkező ingatlanoknál minden egyes lakásnak jár a kedvezményesen felhasználható gázmennyiség. De a családi ingatlanokra ez nem vonatkozott.
„Egy nagyon fontos jogalkotói csomag jött most ki, annak érdekében, hogy az ellátásbiztonság és a lakosság, illetve tágabban a mi felhasználásunk az zavartalan és biztosított áron történjen”
– nyilatkozta az M1 Híradónak Tóth Máté energiajogász.
Így tehát az egy ingatlanban élő, egy mérőórát használó, de több családból álló lakóközösségek is lakásonként igénybe vehetik majd a rezsicsökkentett áron elérhető gázmennyiséget.
Tóth Máté kiemelte: a jegyzői bejelentéstől számított következő hónap első napjától él a kedvezmény.
„Két szint esetén a két generáció esetén a kezdeményezett eljárás eredményeképpen az egyetemes szolgáltató a következő hónap elsejétől már emeletenként 1729 köbméter jogosultságot fog számlázni, tehát megduplázódik azonnal a jogosultság, ha ez mondjuk három generáció, vagy három külön egységre osztható lakásrendeltetésű helyiség, akkor ez háromszor 1729″
– magyarázta az energiajogász.
A könnyítés nemcsak a több generációs családi házakra vonatkozik, hanem azokra is, akik a családi otthonteremtési kedvezménnyel beépítették a ház tetőterét.
Így megduplázható az ilyen, egy mérőórás, de tetőtér-beépítéses lakóingatlanokban a kedvezményes mennyiség.
A még nem társasházaknak minősülő lakóépületekre is vonatkoznak új szabályok: ha az épületben valamelyik lakás tulajdonosa nem szeretné, hogy az épületet társasházzá minősítsék, akkor a többi tulajdonos pert indítva kérvényezheti, hogy a kedvezményes gázfogyasztás külön-külön minden lakásnak járjon.
A jogi eljárás indítás dátumától kezdve pedig, így ők is a kedvezményes mennyiséget használhatják fel, lakásonként.
Egyre több európai országban terveznek a magyar rezsicsökkentéshez hasonló intézkedéseket az elszabaduló energiaárak miatt. Ausztriában már szerdán szavaztak az úgynevezett „villanyáramfék”-javaslatról, ami azt jelenti, hogy a lakosság egy bizonyos fogyasztásig a piaci ár alatt kapja az áramot. Németországban is hasonló támogatásról döntöttek, de előkerült a szolgáltatókat sújtó extraprofitadó is.
Kapós lett a magyar modell Ausztriában is. Az osztrák kormány úgy döntött, hogy – a hazai rezsicsökkentéshez hasonlóan – úgynevezett villanyáramféket vezet be, hogy fékezze az egekbe szökő energiaköltségeket. A tervezetet vasárnap jelentették be, arról szerdán dönt a kormánytagokat tömörítő miniszteri tanács.
Egy háztartásnak évente akár 500 eurót (kétszázezer forintot) is meg kell takarítania a villanyáramfékkel – írta a Der Standard. A kormány terve szerint minden háztartásnak csökkentett árat, 10 centet kell fizetnie az áramért egy átlagos osztrák háromfős háztartás éves fogyasztásának 80 százalékáig. Ez jelenleg 2900 kilowattóra. Az ezen felüli fogyasztást piaci áron számolja el a szolgáltató – olvasható a lapban.
Az osztrák kormánynak mindez több mint 1000 milliárd forintnak megfelelő euróba kerül majd. Bécs eközben azon is dolgozik, hogy ne csak a lakosságnak, hanem a vállalatoknak is támogatást biztosítson.
„Mindenkinek biztosítják a villamosenergia-árplafont” – jelentette ki hétfőn este az osztrák közszolgálati televízióban a kancellár. Karl Nehammer hozzátette: a villamosáramféket egy évig tervezik fenntartani.
„Nem szabad hagyni összeomlani a gazdaságot, nem szabad hagyni összeomlani a fogyasztást. A gazdaságnak, a fogyasztásnak köszönhetően van adóbevételünk, ami azt jelenti, hogy pénzt tudunk visszaadni a nehéz helyzetben lévőknek”
– hangsúlyozta Karl Nehammer.
A német kormány a hétvégén egy 65 milliárd eurós, azaz több mint 26000 milliárd forintos csomagot állított össze a magas enegiaárak miatt.
„Hazánk nehéz időszak előtt áll”
– mondta Olaf Scholz kancellár az intézkedések bejelentésekor. A német szövetségi kormány szintén bevezet egy úgynevezett áramféket, ennek értelmében – a magyar rezsicsökkentéshez hasonlóan – a háztartások és a kis-, illetve közepes méretű vállalkozások egy meghatározott mennyiségig, az úgynevezett alapfogyasztásig kedvezményes áron kapják a villamos energiát. Ehhez pedig a forrás – szintén a magyar extraprofit-különadóhoz hasonlóan – úgy biztosítják, hogy elvonják a piaci szereplők váratlanul magas nyereségének egy részét. A kancellár a jelenlegi adatok alapján arra számít, hogy Németország átvészeli az előtte álló telet. Ehhez hozzájárulhat az is, hogy megszületett a döntés a bezárni tervezett atomerőművek működésben tartásáról.
Árplafont vethet ki az orosz gázra az Európai Bizottság
A javaslatról a héten tárgyalnak az unió energiaügyi miniszterei. Moszkva erre válaszul bejelentette, hogy nem szállít gázt és olajat azokba az országokba, amelyek támogatják a bizottság javaslatát.
„Nyugat-Európa gazdasági és jóléti modellje részben az olcsó orosz energiára épült” – mondta Kiszelly Zoltán a Kossuth Rádióban. A Századvég Alapítvány Politikai Elemzések Központjának igazgatója hozzátette, hogy az országok a kedvező árú energiával drága termékeket állítottak elő, s ezekből komoly profitra tettek szert.
„Németországban azt látjuk, hogy már többet kell fizetniük az elrontott brüsszeli szankciók miatt nagyon drága energiáért, mint amennyit az exportált termékekért kapnak, és ha ez így marad – miután most a gázról is le akarnak mondani, feltehetően ez így fog maradni –, a (teljes) jóléti modelljük, a gazdasági modelljük kérdőjeleződik meg”
– fejtette ki Kiszelly Zoltán.
Az elemző kiemelte: mindezek alapján Nyugat-Európában tartósan magas energiaárakkal kell számolni.