Pórul járhat, ha nem jelentette le a szolgáltatónak, hogy nem csak és kizárólag fűtésre használja a gázt, mivel több kategóriát is nyilvántart az MVM - erre a Bors egyik olvasója hívta fel a figyelmet. Utánajártunk, vajon honnan tudhatjuk meg, hogy melyik kategóriába tartozunk, és hogyan tudunk ezen változtatni?
Forrás: Magyar Nemzet
Fogyasztás alapján vagy átalánydíjat fizetünk, vagy havonta diktálunk. A diktálás alapján készülő elszámoló számla esetén a kedvezményes áron számlázandó mennyiség meghatározása a fogyasztási jelleggörbe és a rendelkezésre álló napi fűtési hőmérsékleti tényezők alapján történik, ezt a szolgáltató állapítja meg.
A fogyasztási jelleggörbe azt mutatja, hogy az adott felhasználó az év során milyen napi és havi eloszlásban használja fel a gázt. Ennek három fajtáját különböztetik meg:
A kategória besorolás nem állandó, hanem a fogyasztási szokásaink alapján változik. Azt, hogy mi az adott időszakban éppen melyik kategóriába esünk, csak úgy tudhatjuk meg, ha felhívjuk az MVM ügyfélszolgálatát, ahol azonban készségesen tájékoztatnak.
Amennyiben a jelleggörbe nem megfelelő, azt is az ügyfélszolgálatnál kell jelezni.
A váltás az önkiszolgáló felületeken egyelőre nem lehetséges, a bejelentéshez ügyintéző szükséges. A probléma megoldása kezdeményezhető tehát a területileg illetékes földgázelosztók, vagy az MVM Next telefonos, vagy személyes ügyfélszolgálatán. Az intézkedés időigényes viszont mindenképpen megéri, ha nem akarunk egy vastag földgázszámlába belefutnunk.
A gázdíjban is van egy kis csavar, ugyanis nem Ft/m³ -ben, hanem Ft/MJ-ban meghatározott, az elhasznált földgázmennyiség alapján számított hőmennyiség (MJ) alapján kell fizetni, figyelembe véve a nyomás-, és hőmérséklet-korrekciót is. Így fordulhat elő például olvasónk esete is, hogy a beállított jelleggörbe alapján – ami szerint csak fűtési célú a gázhasználat – június, július és augusztus hónapokra 0 MJ adható kedvezményesen, de mivel ebben a három hónapban volt gázfogyasztás, így a kedvezményes ár helyetti piaci árat számlázta ki az MVM.