Ősz elején rendszerint tapasztalható, hogy a légúti megbetegedéssel orvoshoz fordulók száma megemelkedik. Ilyenkor többféle vírus is kiválthat kellemetlen panaszokat, a régóta megszokott influenza- és náthavírusok mellé 2020 óta megérkezett az új koronavírus is. A Bors kiderítette, hogyan tudunk ezek ellen hatékonyan védekezni.
Forrás: Pixabay
Az elmúlt években a korlátozások és a kötelező maszkviselés miatt az influenzajárvány enyhébb volt, de idén várható, hogy intenzívebben fog visszatérni. A gyermekek és serdülők beoltása a leghatékonyabb módja az influenzás megbetegedések megelőzésének, mivel az influenzavírus terjesztésében a gyermekek kiemelt szerepet játszanak. A veszélyeztetett csoportokba tartoznak az öt éven aluli gyermekek, valamint kortól függetlenül a krónikus betegségekben szenvedők, a várandós nők és a 65 éven felüliek.
A Bors felkereste Rusvai Miklóst, aki szerint nem kell tartanunk attól, hogy egyidejűleg indul meg az influenzajárvány és a koronavírus.
Elmondható, hogy Magyarországon az utóbbi évtizedekben inkább februárra és márciusra jellemző az influenzajárvány megjelenése. A koronavírus viszont mostantól számítva egészen április végéig jelen lesz szezonális betegségként.
– magyarázza a virológus.
A beküldött légúti mintákban egyelőre nem találtak influenzás mintát, ami azt jelenti, hogy az influenza felívelő számban jelenleg még nincs jelen. A covid19 jelen helyzetben stagnál, viszont a következő hetekben megnövekedhetnek az esetszámok. Az újabb hullám valószínűleg november végén-december elején fogja elérni a csúcsát.
Az influenza elleni védőoltás ingyenesen kérhető a háziorvosoktól. A tudósok egyelőre dolgoznak a covid- és az influenza elleni kombinált oltás kifejlesztésén. Mindenesetre, aki szeretné, egyidejűleg kérheti mindkét oltást
– jelentette ki a szakember.
Immunológiai szempontból viszont nem a legjobb döntés szimultán oltást kérni, ugyanis így kevésbé fejti ki a hatását a védőanyag.
– Én azt ajánlom, hogy 2 hét különbséggel érdemes kérni az oltásokat, hogy azok a lehető legjobban fejtsék ki hatásukat.
A maszkviselésről sem érdemes teljesen megfeledkeznünk, ugyanis oltás ide vagy oda, a forgalmas zárt helyeken a maszk mindkettő ellen védelmet nyújt.
Mindenkinek ajánlatos ezt a saját egészsége érdekében megfontolni, elsősorban az idősebbeknek, légúti betegségben szenvedőknek, illetve a gyerekeknek, akik nagyobb kockázatokkal számíthatnak megbetegedés esetén.